Toliko je trajalo i ubjeđivanje između nesrećnog Esada Muminovića i načelnika podgoričkog Centra Bezbjednosti , Jovice Rečevića.
Naime, kako portal Kodex saznaje iz pouzdanih izvora, kada je o upadu Esada Muminovića u kancelariju javnog izvršitelja Aleksandra Boškovića obaviještena policija i Rečević se uputio na obližnju adresu. Centar Bezbjednosti Podgorica nalazi se par stotina metara od kancelarije javnog izvršitelja. Rečević je pokušao da Muminovića odvrati od namjere da aktivira eksplozivnu napravu ali u tome nije uspio.
Oko 11 sati odjeknula je eksplozija u kojoj je Muminović smrtno stradao. Zaposleni u kancelariji nijesu povrijeđeni jer ih je, kako saznaje Kodex sa lica mjesta, Muminović pustio da napuste prostorije. On se u kancelariji javnog izvršitelja Aleksandra Boškovića pojavio jer je Bošković trebalo da naplati njegova dugovanja ka jednoj banci.
Kako nam je rekao Muminovićev prijatelj koji ga je to jutro i sreo, Esad je je ka kancelariji javnog izvršitelja išao zbog duga od 20 hiljada eura. Kredit koji je Muminović uzeo kod jedne banke u Podgorici u švajcarskim francima, zbog fluktuacije te valute u odnosu na euro, postao je namet koji Muminović nije mogao da plati.
Krediti u švajcarcima inače su veliki problem za građane koji su ih uzeli jer u ugovore sklopljene sa bankama nije unešena zaštitna klauzula. Ona je trebala da brani korisnike kredita od dramatičnog rasta tih kredita konvertovanih u eure. Banke su imale obavezu da korisnike kredita upozore na moguće posledice mjenjanja valutnog odnosa eura i franka, što u crnogorskom slučaju nije učinjeno.
U Muminovićevom slučaju tih 20 hiljada eura koje je Javni izvršitelj namjeravao da prinudno naplati od njega , upravo su šteta koju je pretrpio zbog činjenice da ga banka nije upozorila na posledice mijenjanja valutnog odnosa. Zaštitna klauzula koja je mogla da zaštiti Muminovića i ostale koji su kredite uzeli u švajcarcima nije im ni ponuđena kao mogućnost, a banke su bile obavezne da to urade.
Komentari