Izradili su ga 1410. godine sajdžija Mikulašu od Kadana i Jan Sindel, profesor matematike i astronomije na Univerzitetu Karl, a oko 1490. dodat je i kalendar, dok su u 17. vijeku pokretne skulptire, a likovi 12 apostola datiraju iz 1865-1866. godine.
Za brojne turiste posebno je atraktivna "predstava" koja je na rasporedu svakog punog sata, kada apostoli "izlaze", zajedno sa kosturom koji zvoni, Turčinom koji odmahuje glavom, bogatom škrticom i taštinom koja se posmatra u ogledalu.
Predstava se svaki put završava na isti način, zlatnim petlom i zvonjavom zvona.
Uz sat se vezuju i dvije legende: prema jednoj, gradski oci su nakon završetka rada oslijepili časovničara Hanuša kako ne bi više mogao napraviti slično remek djelo, a prema drugoj grad će zadesiti velika nesreća ako se sat zapusti, pa se zato stalno održava u dobrom stanju.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata sat su nacisti gotovo uništili. Zahvaljujući naporima građana Praga najvažniji dijelovi su sačuvani. Postepeno je obnavljan do 1948, a 1979. je očišćen i saniran.
Kao rođendansku čestitku Google je najstariji funkcionalni sat na svijetu smestio u jedno od svoja dva slova "o", zajedno sa svim pripadajućim detaljima i vezama na tekstove posvećene Praškom satu.
B92
Komentari