Zahtjev za prijem Kosova neprihvatljiv za Srbiju
Aleksandar Vučić

Vučić pisao članicama UNESCO-a

Zahtjev za prijem Kosova neprihvatljiv za Srbiju

Premijer Srbije, Aleksandar Vučić, uputio je danas pismo svim članicama UNESCO-a u kome je naveo da im se obraća u vezi sa pitanjem od najvećeg značaja za Srbiju, u vezi sa zahtjevom za prijem Kosova u članstvo te organizacije, koji je „neutemeljen sa stanovišta međunarodnog prava i zbog toga, kao i sa političkog i moralnog aspekta, za Srbiju, apsolutno neprihvatljiv”.

Kako je naveo u pismu, shodno i dalje važećoj i pravno obavezujućoj rezoluciji SB UN 1244 i ustavnom okviru za privremenu samoupravu na Kosovu, to je „teritorija u sastavu Republike Srbije pod upravom Ujedinjenih nacija“, prenosi Anadolija.

„Budući da se Kosovo ne može smatrati državom kao subjektom međunarodnog prava, evidentno je da nijesu ispunjeni elementarni uslovi za razmatranje bilo kog pitanja u vezi s prijemom Kosova u punopravno članstvo UNESCO-a. To je de facto priznala i sama Priština pokušavajući da izdejstvuje dostavljanje zahteva UNESCO-u posredstvom UNMIK-a, što je od strane Misije UN odbijeno s obzirom na njeno dosledno poštovanje rezolucije SB UN 1244“, kaže se u pismu.

On je dodao da je Vlada Srbije u punoj mjeri posvećena dijalogu između Beograda i Prištine u Briselu, te da je i dalje čvrsto opredijeljena za dijalog s kosovskim Albancima i pronalaženje rješenja koja će stabilizovati i normalizovati međusobne odnose, ali da se o zaštiti spomenika kulture i imovini Srpske pravoslavne crkve na Kosovu do sada nije razgovaralo.

Objašnjavajući da Priština nema ni moralno pravo da traži članstvo u UNESCO-u, Vučić je naveo da je svojim činjenjem u prethodnom periodu nedvosmisleno demonstrirala da nema ni sposobnost ni volju da ispuni obaveze koje proizilaze iz članstva u ovoj organizaciji.

„Sa ciljevima UNESCO-a nesumnjivo su nespojivi namjerno, sistematsko, vandalsko uništavanje kulturnih i istorijskih spomenika svojih sugrađana, koji datiraju još iz XI vijeka. Od završetka sukoba 1999. i raspoređivanja međunarodnih snaga, u miru, ukupno 141 srpski pravoslavni hrišćanski objekat potpuno je uništen ili značajno oštećen, a u UNESCO-u su četiri bisera svjetske baštine: manastir Dečane, Pećka patrijaršija, Gračanica i Crkva bogorodice Ljeviške”, navedeno je u pismu.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.