Orlović: Nasljeđe SPC-a će biti zaštićenije ukoliko Kosovo uđe u UNESCO
Manastir Dečani

Vlast ne razumije funkcije globalnih organizacija

Orlović: Nasljeđe SPC-a će biti zaštićenije ukoliko Kosovo uđe u UNESCO

Izvršna direktorka beogradskog Fonda za humanitarno pravo Sandra Orlović smatra kako je pozicija Srbije teško shvatljiva kad je riječ o nastojanjima Kosova da postane član UNESCO-a s obzirom na interes i želju srpskih institucija da zaštite imovinu Srpske pravoslavne crkve (SPC) na Kosovu.

„Ta imovina i kulturno-istorijsko nasleđe SPC-a na Kosovu je sasvim sigurno mnogo zaštićenije ukoliko Kosovo jeste u UNESCO-u“, kazala je Orlović u razgovoru za Anadoliju,

 Nerazumijevanje funkcije globalnih organizacija

Ona je dodala kako, sa druge strane, ne treba zaboraviti da UNESCO nije samo organizacija koja se bavi zaštitom kulturnih i istorijskih spomenika, već je i organizacija koja se bavi unapređenjem nauke i kulture, nečega što se direktno odnosi na Srbe koji žive na Kosovu, na mlade koji su tamo i uopšte na srpsku zajednicu na Kosovu.

„Srpska diplomatija i predstavnici srpske vlasti su i u ovom slučaju, kao i u nedavnoj situaciji povodom usvajanja rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a o Srebrenici, pokazali da vrlo često ne razumiju funkcije tih globalnih organizacija i dokumenata koje oni donose. Ni u toj rezoluciji, niti u prijemu Kosova u članstvo UNESCO-a ima bilo kakvih osnova za ovakvu vrstu radikalne diplomatije, nastupa i kampanje, koja se često svodi na nešto što može imati prizvuk rasističkog i, rekla bih, antimuslimanskog raspoloženja i propagande“, smatra Orlović.

sandraorlovicFHP1

Sandra Orlović

Navela je da u nekoliko poslednjih godina postoji jedan pragmatičan pristup predstavnika vlasti u Srbiji, koji shvataju da je i za Srbiju i za Kosovo i za ljude koji žive na Kosovu, apsolutno neizbježno da se naprave neki koraci u cilju normalizacije odnosa, potpisivanjem ugovora i okvirnih sporazuma koji će običnim građanima značiti unapređenje života.

Predstoji otvaranje niza pitanja, poput onog o ratnim zločinima 

„Kakav će biti formalni okvir tog krajnjeg dogovora između Srbije i Kosova teško je u ovom trenutku predvidjeti. Pred nama su i pregovori Srbije sa Evropskom unijom, sprovođenje briselskih sporazuma, a vjerujem da će se vremenom otvoriti i neka druga pitanja koja se tiču nasljeđa ratnih zločina na Kosovu i od strane srpskih snaga i od strane Oslobodilačke vojske Kosova“, dodala je direktorka Fonda za humanitarno pravo.

Dodala je da pitanje ratnih zločina, koje zajednice žrtava i na Kosovu i u Srbiji jako interesuje, a do sada nije našlo mjesta u pregovorima. 

„Pred nama je još više unapređenja odnosa, a finalni pravni okvir između Srbije i Kosova je nešto što će se tek odrediti“, kazala je Orlović.  

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.