Ako ste previše lijeni da radite trbušnjake, nemate vremena da redovno posjećujete teretanu, ne volite da trčite, suvišne kilograme koji su se "zalijepili" na stomaku možete da istopite - vakuumiranjem.
Vakuumiranje stomaka je najnoviji svjetski hit među zagovornicima fitnesa. Iako sam naziv zvuči dosta zastrašujuće, upućeni tvrde da je postupak jednostavan za izvođenje. Rezultat je ravan i zategnut stomak, što se postiže u relativno kratkom periodu.
Ovu metodu su već isprobali stručnjaci fitnesa, ali i velike svjetske zvijezde, i jednoglasni su u mišljenju da je vakuumiranje stomaka mnogo jednostavnije od napornog vježbanja. I što je najvažnije, izvodljivo je u svim uzrastima, na bilo kom mjestu, jer ne iziskuje dodatnu opremu. Snaga, izdržljivost, i fizička pripremljenost, takođe, nemaju presudan značaj za uspjeh metode.
Vakuumiranje stomaka je, jednostavno rečeno, vježba disanja, koja lakim kontrakcijama, aktivira i ojačava poprečne mišiće u abdomenu, koji su duboko ispod površine kože.
Postupak je sličan kao kod vježbi disanja u jogi. Aktivnost je fokusirana u središnjem dijelu tijela, a utiče i na pravilno držanje kičme čime se postižu tri efekta: smanjuje se bol u donjem dijelu leđa, popravlja se držanje tijela i istovremeno ojačavaju mišići u abdomenu.
Stručnjaci tvrde ako redovno trenirate unutrašnje trbušne mišiće, sigurno ćete ih zategnuti, i izravnati stomak.
VJEŽBE
1. polako udišite što više vazduha u trajanju od tri do pet sekundi
2. izdahnite vazduh na usta, i uvucite stomak što bliže kičmi, zamislite da pupkom dodirujete pršljenove
3. zadržite ovaj položaj u kontrakciji dok izbrojite do 20, i dišite normalno
4. ponovite vježbu pet puta, a kasnije, kako mišići budu izdržljiviji, povećavajte broj ponavljanja do maksimalnih 10.
PRIPREMA
Najbolji položaj za izvođenje je kada je tijelo nagnuto naprijed. Zato se početnicima savjetuje da kleknu na koljena i oslone se dlanovima na podlogu. Vježba može da se rade i u stojećem položaju, ali da se tijelo blago nagne naprijed, a dlanovi oslone, recimo, na površinu stola. Kasnije, kada se dobro savlada tehnika, može da se radi i u ležećem, ili bilo kom drugom položaju koji prija.
Kada budete savladali tehniku, moći ćete lako da uvrstite ovu aktivnost u jutarnje razgibavanje. Stručnjaci preporučuju da vježbu radite najmanje tri puta nedeljno, a možete i češće, čak i da je tokom dana više puta ponavljate.
Izvor: novosti.rs
Komentari