Kad sljedeći put odlučite da naručite hranu imajte na umu da je bubrežni kamenac češći kod osoba koje jedu vruću hranu iz plastičnih tanjira. Problem je u melaminu koji se dodaje u plastične materijale kao sastojak koja gasi ili usporava plamen, pa tako sprječava gorenje plastičnih materijala.
Ljubitelji piknika koji hranu na otvorenom konzumiraju iz posudica s melaminom i oni koji hranu naručuju trebaju shvatiti kojoj se opasnosti izlažu. Naime, novo istraživanje je pokazalo da vruća hrana poslužena u spomenutom posuđu povećava količinu melamina koji povećava rizik od bubrežnog kamenca, piše u JAMA Internal Medicine.
Tako tvrde tajvanski naučnici koji su proučavali dvije grupe ispitanika. Dok je jedna konzumirala vruću supu iz zdjelica od melamina, druga je grupa jela hranu iz keramičkog posuđa.
Rezultati su pokazali da nivo melamina u mokraći ispitanika 12 sati nakon konzumacije supe iz melaminske zdjelice iznosi 8,35 mikrograma, u odnosu na 1,3 mikrograma nakon konzumacije iz keramičke posude. Dosadašnja su istraživanja pokazala da je izloženost čak i niskom nivou melamina povezana s povećanim rizikom od bubrežnog kamenca kod djece i odraslih.
Skandal iz Kine
Tokom 2008. godine u javnost je procurila vijest da je melamin namjerno dodavan u hranu slabijeg kvaliteta kako bi ona bila bogatija bjelančevinama. Pronađen je u dječjoj hrani, jogurtu, čokoladi, jajima, životinjskoj hrani i nizu drugih prehrambenih proizvoda. Ubacivanje opasnog sastojka je otkriveno jer je od kontaminirane dječije hrane umrlo najmanje četvoro djece, a 54.000 je hospitalizovano.
(Izvor:mojezdravlje.ba)