Alergija se svi pribojavaju jer zahtijevaju dugotrajno i kontinuirano liječenje
Terapija se uvodi nako obaveznog alergološkog testiranja

Alergologija

Alergija se svi pribojavaju jer zahtijevaju dugotrajno i kontinuirano liječenje

Zimi je izraženija preosjetljivost na grinje, plesni ili životinjsku dlaku. Postepenim podizanjem praga tolerancije organizam se stimuliše da se navikne na alergen.

U zimskom periodu prisutne su nesezonske alergije, gde dolazi do izražaja preosjetljivost na grinje, plesni ili na životinjsku dlaku. Zbog suvog vazduha u zatvorenom prostoru najprisutnija je alergija na grinje.

Šta, zapravo, alergija predstavlja, objašnjava specijalista dermatologije i alergologije dr Jasmina Kozarev, iz ordinacije „Dermamedika“:

 - Alergija predstavlja burnu reakciju odbrambenog mehanizma organizma, na, inače, neškodljive materije. U kontaktu sa njima, imuni sistem nepotrebno i prekomjerno stvara antitijela. Da se u organizmu nešto neuobičajeno dešava, prepoznajemo po nizu simptoma koji prate alergijske reakcije, kao što su pojava ekcema, crvenila, koprivnjače, svraba, ljuštenja kože. Osim toga, može da se ispolje i suzenje i svrab očiju, začepljenje nosa, kašalj, kijanje u naletima. Nekada, nažalost, mogu da se jave i teže komplikacije u vidu astme ili anafilaktičkog šoka.

Alergija se svi pribojavaju jer zahtijevaju dugotrajno i kontinuirano liječenje.

Terapija koja je usmjerena na sprječavanje akutnih simptoma, uvodi se posle obaveznog alergološkog testiranja i drugih važnih analiza. Radi se i na podizanju praga preosjetljivosti na alergen ili više njih, na koje je preosjetljivost i dokazana.

Podizanje praga preosjetljivosti podrazumijeva postepeno izlaganje organizma kontrolisanim, malim ali rastućim dozama alergena, zahvaljujući kojima se imunološki sistem stimuliše na postizanje imunološke tolerancije.

Primjer sprovođenja terapijske procedure SLIT specifične imunoterapije, jedan je od načina podizanja praga osjetljivosti na specifične alergene, ističe naša sagovornica.

S druge strane, bitne su i preventivne mjere, koje podrazumijevaju maksimalno smanjivanje eventualnog kontakta sa alergenom uzročnikom. Redovnim pranjem posteljine, pokrivača i jastuka na temperaturi od 60 stepeni Celzijusa, usisavanje dušeka usisivačima visokog pritiska sa komorom za vodu, takođe je važno, kao i redovno provetravanje prostorija, i održavanje odgovarajuće vlažnosti vazduha.

Po mogućstvu, trebalo bi primjenjivati i prikladne dezinficijense, koji imaju odgovarajuće dejstvo na grinje.

POSTEPENO IZLAGANJE

Dijete koje dolazi u kontakt sa alergenima nemoguće je odgajati u sterilnim uslovima. Na kraju krajeva, i da je tako nešto moguće, nije poželjno, zbog takozvanog prokužavanja u odnosu na kontakt sa infektivnim agensima.

Jedna od dobrih preventivnih mjera za dijete je da se postepeno izlaže alergenima, da bi se ostvarila poželjna imunološka tolerancija.

Ovo je, inače, iskorišćeno i u terapiji inhalatornih alergija prilikom sprovođenja specifične imunoterapije alergenima polena, grinja, kućne prašine...

ODBRANA OD ALERGENA

Za olakšavanje alergijskih tegoba u ponudi su i gelovi, takozvani hvatači alergena.

Nanose se na zonu ispod nosa a iznad usana, gde je najveća turbulencija vazduha prilikom udisanja.

Specifični sastav gela dovodi do toga da se čestice alergena i prašine obaraju na njegovu površinu.

Time se drastično smanjuje količina udahnutih alergena.

Na ovaj način ublažavaju se svrab, crvenilo i sekrecija iz nosa, a smanjuju zapaljenske reakcije sluzokože nosa i oka.

 

(Izvor:novosti.rs)