Na desetine pacijenata u uznapredovalim stadijumima bolesti učestvovaće u istraživanju na tlu SAD i Evrope krajem ove godine, ili početkom 2017. To će biti prvi veliki test za takozvanu terapiju T-ćelijama, kod pacijenata kod kojih konvencionalne metode liječenja nisu dale rezultate.
Ispitivanje je jedno od nekoliko novih polja imuno-onkologije, u kojoj se koristi sopstveni imunitet pacijenta za borbu protiv bolesti. Mnogi stručnjaci ga smatraju najvećim napretkom u liječenju raka, još od razvoja hemioterapije prije pola vijeka.
Bijele krvne ćelije (T-ćelije) ključan su dio imunog sistema jer su prilagođene tome da ciljaju i uništavaju infekcije izazvane virusima i bakterijama. Međutim, naučnici su sve više ubijeđeni da se tim ćelijama može manipulisati tako da za “metu” imaju ćelije kancera.
Nekoliko kliničkih studija na tumorima tečnih tkiva, poput leukemije, već je sprovedeno sa izuzetnim rezultatima. Najbolji primjer je slučaj jednogodišnje djevojčice koja je patila od agresivnog neizlječivog oblika leukemije, dok nije dobila transfuziju krvi sa izmijenjenim T-ćelijama.
Sada se naučnici nadaju da će ova terapija moći da se primijeni i na kancer čvrstih tkiva, koja je teško liječiti zbog ćelija koje se kriju duboko u tumoru.
Adaptimmune, biotehnološka kompanija u blizini Oksforda potpisala je 500 miliona dolara vrijedan ugovor sa farmaceutskim gigantom GSK kako bi organizovala prvo veliko kliničko istraživanje u kom će učestvovati do 100 pacijenata. Do sada su takve studije obuhvatale svega desetak ljudi, ali su davale dobre rezultate.
Kompanija se nada da će završiti veću studiju na vrijeme kako bi registrovala svoju terapiju protiv sarkoma do kraja ove decenije.
b92
Komentari