Neophodno je što češće provjetravati prostorije
Ilustracija

Disajni problemi

Neophodno je što češće provjetravati prostorije

Naučnici su utvrdili da savremen čovjek provede oko 90 odsto svog vremena u zatvorenom prostoru - kući, stanu, kancelariji, školi, tržnom centru, teretani, kafiću... Zbog toga je vrlo važno da kvalitet vazduha koji udiše bude na najvišem mogućem nivou, jer je upravo on jedan od bitnih faktora koji narušava zdravlje

Curi vam iz nosa? Kašljete i kijate? Imate upalu sinusa i glavobolju? A nisu vas napali virusi i bakterije? Provjerite da vam možda vazduh u kući nije suv!

Naučnici su utvrdili da savremen čovjek provede oko 90 odsto svog vremena u zatvorenom prostoru - kući, stanu, kancelariji, školi, tržnom centru, teretani, kafiću... Zbog toga je vrlo važno da kvalitet vazduha koji udiše bude na najvišem mogućem nivou, jer je upravo on jedan od bitnih faktora koji narušava zdravlje. Iako nezdrav vazduh koji udišemo dok boravimo u zatvorenom prostoru nije smrtonosan, on i te kako može dovesti do brojnih iritacija i infekcija organa za disanje.

- Infekcije disajnih puteva najčešće su zimi, djelimično i zato što se u tom periodu najveći dio dana provodi u zatvorenim prostorijama, često nedovoljno provjetrenim. A zbog grijanja vazduh u njima je suv - kaže za Dr Kurir dr Branka Lazić, specijalista opšte prakse Doma zdravlja Stari grad.

Ona objašnjava da sluznica disajnih puteva luči sluz u kojoj se nalaze zaštitna antitijela koja uništavaju bakterije, gljivice i grinje koje iz vazduha dospijevaju u respiratorni sistem.

- Pri prekomjernom greijanju suv vazduh isušuje sluznicu disajnih puteva. Ta sluz se zgusne, nema antitijela, a treplje koje imaju ulogu čistača sljepljuju se i čišćenje sluznice prestaje. Tada ona postaje suva i ranjiva, pa izlaskom na svjež i hladan vazduh reaguje tako što pojačano luči sekret. Dolazi do curenja iz nosa i suzenja očiju, do kašlja i kijanja, sinusitisa i glavobolja - kaže dr Lazić i dodaje da su na pojavu isušenog vazduha posebno osjetljiva djeca koja borave u kolektivima ili koja su pasivni pušači, jer su njihovi disajni putevi malog promjera i nedovoljne čvrstine.

- Na zagađen unutrašnji vazduh takođe su vrlo osjetljivi astmatičari svih uzrasta, kao i osobe čija je plućna funkcija oštećena. U osjetljivu grupu spadaju i pušači - ukazuje na rizične grupe naša sagovornica.

Zbog toga što suv i nezdrav vazduh u zatvorenom prostoru stvara ozbiljne zdravstvene smetnje, neophodno je sprovesti odgovarajuću preventivu.

- Boravak i fizička aktivnost na svježem vazduhu, oblačenje u skladu sa vremenskim prilikama, pravilna ishrana, zagrijevanje prostorija u kojima se boravi od 22 do 25 stepeni. Najbolja su grejna tijela bez izduvavanja toplog vazduha. Trebalo bi da imamo ovlaživače vazduha i da redovno provjetravamo prostorije na svaki sat po pet minuta - savjetuje dr Branka Lazić.

 

Suv vazduh izaziva:

- pečenje i curenje iz nosa

- pečenje i suzenje očiju

- otežano disanje

- simptome slične gripu

- razne infekcije disajnog sistema: alergijski rinitis, alergijski bronhitis, konjunktivitis

Sindrom bolesne zgrade

Svetska zdravstvena organizacija je 1984. godine definisala “sindrom bolesne zgrade”, koji opisuje akutne zdravstvene probleme osoba koje borave u objektima. Uzrok ovog sindroma je loš kvalitet unutrašnjeg vazduha, a redovno provjetravanje objekta i čišćenje ventilacionih sistema povećava kvalitet vazduha u prostorijama.

 

(Izvor:kurir-info.rs)