Kod starih naroda zova je bila simbol rođenja i smrti, i služila je za zaštitu od zlih sila.
Stari Evropljani, ali i Indijanci, koristili su je u liječenju upala, probavnih tegoba, žutice, ženskih bolesti i gripa. Postoji 30-ak vrsta unutar porodice zova a najznačajnije su crna i crvena. Kod nas se najčešće koristi crna, čije je latinsko ime Sambucus nigra.
Cvjetovi zove bogati su glikozidima, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C.
A zovine bobice sadrže alkaloide, karotene, tanine, organske kisjeline i vitamine A, B i C. Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži zova odgovorni za većinu njenih ljekovitih svojstava.
Flavonoidi su inače moćni antioksidansi koji štite naše ćelije od oštećenja. Zbog toga se koristi u liječenju degenerativnih bolesti i kao prevencija karcinoma. Veliki je saveznik u sprečavanju gripa i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, ima antivirusno i antimikrobno djelovanje. Ako osjećate da ćete dobiti grip, pojedite 4 kašičice bobica zove. Za liječenje gripa i prehlade možete koristiti i ekstrakt koji možete kupiti u prodavnicama zdravije hrane i biljnim apotekama. Korisna je kod astme i upale disajnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.
U proleće, njen cvijet možete koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija a ima i detoksikacijsko djelovanje jer pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezdi. Može biti od pomoći i kod akni, čireva, konjuktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik, te doprinosi i zdravlju bubrega.
Zova se koristi i u stanjima gde je potrebno jače znojenje, te liječi vodenu bolest. Zbog svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je i kao pomoć u mršavljenju.
Takođe, ova superljekovita biljka koristi se i u kremama protiv pjega i mrlja na koži. Zbog svog adstringentnog djelovanja čest je sastojak krema za akne.
(Izvor:zdravzivot.com)