Vježbajte pet tibetanaca – da se vaše tijelo i duh raduju podmlađivanju.
Ilustracija

Za srećno tijelo i duh

Vježbajte pet tibetanaca – da se vaše tijelo i duh raduju podmlađivanju.

Pet tibetanaca je sve popularniji metod za energetsko osvježenje. Priča kruži da su tibetanski budistički monasi u udaljenim i izolovanim manastirima Himalaja praktikovali ove vježbe hiljadama godina kako bi im one omogućile dug i zdrav život...

Ove vježbe su jednostavne za izvođenje, mada je obično potrebno dvije do tri nedelje kako bi se tijelo sasvim naviklo na pokrete. Idealne su kada nemate vremena za kompletnu jogu ili intenzivnije fizičko vježbanje.

Važan segment tibetanskih vježbi je svjesno usklađivanje disanja prilikom obavljanja vježbe. Ako ste umorni prilikom vježbanja, svakako se dodatno pobrinite da ne zadržavate dah. Svaka od vježbi se može izvesti od jednog do 21 puta, kad god osjećate potrebu za energetskim buđenjem i ublažavanjem stresa.

1. Stanite pravo, raširite ruke u nivou ramena i zavrtite se u smjeru kazaljke na satu. Gledajte pravo ispred sebe, bez posebnog fokusa, te dopustite da se vid zamuti dok se okrećete. Optimalan broj okreta je 21 ili dok ne osjetite vrtoglavicu. Disanje je iz stomaka i ono ne prestaje sve dok se stanje sasvim ne vrati u normalu nakon okretanja. Brzina okretanja nije naročito važna.

2. Lezite na leđa, ruke su po strani, dlanovima okrenutim nagore, a sastavljenih nogu pruženih pravo. Počnite udisaj uz podizanje nogu od tla koliko god možete više, dok pritom odižete i glavu, te je povijate tako da brada ide ka grudima. Započnite izdisaj i vratite se u prvobitni položaj. Ponovite vježbu do 21. puta.

3. Kleknite spojenih nogu, pruženih ruku uz tijelo, dlanova na bedrima. Brada se spušta ka grudima. Tu započnite udisaj. Zatim je podignite i zabacite unazad. Premjestite ruke na zadnju stranu bedara, neka se spuštaju naniže i drže tijelo, zabacujte glavu i vrat unazad, dok je donji dio kičme opušten. Tada započnite izdisaj, započnite povratak natrag u klečeći položaj, kada je glava uspravljena. Ponovite do 21. puta.

Kada radite ovu vježbu, koristite težinu glave da idete ka napred umjesto da forsirate bradu ka grudima uz pomoć mišića. Kad zabacujete unazad, neka to čini težina vrata. Držite oči otvorene radi održavanja ravnoteže.

4. Sjedite na pod. Noge su raširene u nešto manje od širine ramena, ruke stoje pravo sa strane, prstima istaknutim ka napred; spuštajte glavu ka grudima, započnite udisaj, odižite zadnjicu od tla uz savijanje koljena; prebacite zatim svu težinu na ruke/noge/ruke i noge, i nastavite da odižete zadnjicu od tla sve dok bedra nisu u paralelnom položaju sa tlom, a glava zabačena nazad. Započnite izdisaj i vrijeme je za povratak u sjedeći položaj, uz glavu spuštenu ka napred. Ponovite vježbu do 21. puta.

5. Spustite se na pod oslonjeni rukama i koljenima (u položaju za sklekove), rukama i nogama raširenim na rastojanje koje je nešto manje od širine ramena. Započnite udisanje, izdignite se na prstima dok je težina tijela na rukama. Ispravite noge, zasvodite leđa, nagnite glavu unazad, ne dopustite da bilo koji dio tijela dodiruje tlo osim prstiju i ruku (Kobra u jogi). Započnite izdisaj, izvijte se u struku, savijte koljena, podignite nagore zadnjicu, praveći obrnuto „V“ dok su noge i ruke pravo postavljene. Povijte bradu prema grudima (Pas koji gleda nadole u jogi), a stopala pokušajte da držite ravno na tlu. Započnite sledeći udisaj i ponovite vježbu do 21. puta.

(Izvor:zdravzivot.com)