Objavljene fotografije istraživanja prikazuju postojanje "tajnog života" na našim pametnim telefonima. Čak i kada obrišemo ekrane, oni zadržavaju biološku istoriju svih naših poteza.
Studenti bakteriologije na univerzitetu u Suriju, svoje "smartfonove" pretvorili su u petrijeve kutije kako bi proučili što se sve tamo krije.
Iako su se najprije šokirali bogatim životom koji se tamo odvijao, došli su do zaključka da je većina bakterija koje se tamo kriju bezopasno. Ipak, zanimljivo je vidjeti što na dnevnoj bazi dodiremo i stavljamo blizu lica i usta.
Naravno, studenti dodaju i da su tu i tamo naišli na poneku bakteriju koje prenosi zaraze (primjera radi Staphylococcus aureus, koji se susrijeće kod trovanja hranom ili pojedinih kožnih bolesti kao što je impetigo), ali veliki dio tih bakterija dolazi upravo s naših tijela i diosu naše nevidljive tjelesne bakterijske flore.
"Ovo je neuobičajeni, ali učinkovit način da naše studente suočimo sa svakodnevnom mikrobiologijom koju često previđamo. Ekološka 'kuhinja' za Staphylococcus aureus su naše nozdrve pa tako kopanje nosa i kasniji kontakt sa uređajem mogu završiti prenošenjem patogena", rekao je dr Simon Park, predavač molekularne biologije.
Dodao je i da je zanimljivo u kojoj mjeri svaki naš uređaj priča priču koja je zabilježena ne samo u softveru već i na displeju.
(Izvor:kolektiv.me)