Važno je da na vrijeme reagujete i simptome prijavite ljekaru opšte prakse koji će vas, prema kliničkoj slici, uputiti na daljnju specijalističku obradu.
Iznenadni i nagli gubitak kilograma bez promjene prehrambenih navika, pri vrhu je simptoma koje nikako se smijete da zanemarite.
"Trebali biste registrovati koliki je gubitak kilograma i u kojem vremenu. Ovdje svakako treba provjeriti rad štitne žlijezde, obaviti osnovni fizikalni pregled, krvnu sliku te dobiti uvid u trenutno stanje organizma i vidjeti koji je razlog gubitka kilograma," objašnjava dr. Neda Ferenčić Vrban.
Za žene je posebno opasno krvarenje poslije menopauze. Ginekolog bi vas u ovom slučaju trebao poslati na ultrazvuk ili uputiti specijalisti kako bi se isključila mogućnost tumora ili zadebljanje materične sluznice, tzv. hiperplazija endometrije. I stalno krvarenje, zavisno o lokalizaciji krvarenja, ozbiljan je simptom koji nikako ne smijemo da zanemarimo.
"Na primjer, krv u urinu može govoriti o tumorskom procesu u mokraćnom sistemu, krv iz bradavice dojke može govoriti o raku dojke, a kod žena obilno i nepravilno krvarenje također treba registrovati i javiti se ljekaru," naglašava Neda Ferenčić.
Dugotrajno bolno grlo je simptom koji se često može povezati s promuklošću i kašljem koji su konstantni te vas ometaju u svakodnevnim aktivnostima, a nisu posljedica prehlade ili alergije.
I to zahtijeva što hitniju posjetu ljekaru kako bi se na vrijeme uklonila ili potvrdila sumnja na tumorsku promjenu u grlu.
A kod svake, pa i najmanje promjene na vašim mladežima treba se obratiti izabranom ljekaru koji će vas uputiti dermatovenerologu. Uvijek se temeljno gleda promjena veličine, boje, izbočenja madeža i promjena na samim ivicama.
"Dermatovenerolog će prvo pogledati madež fizikalnim pregledom, a kod bilo kakve sumnje i aparatom dermatoskopom. Za melanom (rak kože) izuzetno je bitno što ranije otkrivanje jer je to vrlo važno za izlječenje," zaključuje dr. Nela Ferenčić Vrban.
Top 5 promjena na tijelu zbog kojih odmah trebate otići na pregled:
Izrasline/kvržice
Svaki limfni čvor veći od 1 cm koji može, ali i ne mora biti bolan, a javlja se najčešće u pregibima (pazušna jama, prepone), zahtijeva pregled doktora.
I tvrde izrasline na dojci znak su za uzbunu.
Promuklost i kašalj
Uzroci hroničnog kašlja mogu biti hronični bronhitis, postnazalni sekret, posljedica infekcije disajnih puteva. Kod tumora grla simptomi se kombinuju sa mršavljenjem i noćnim znojenjem.
Veća promjena probavnih navika
Zabrinutost se treba javiti kad dođe do odstupanja od svakodnevnih navika. Hronični proliv, kao i opstipacija, zahtijevaju, uz fizikalni pregled, i snimku abdomena te kolonoskopiju.
Smetnje pri mokrenju
Kod učestalog mokrenja, peckanja, svrabi te krvi u mokraći pregledom se mora isključiti upalni proces te isključiti intolerancija na glukozu, a daljnjim pretragama i mogući tumorski proces.
Bol
Sumanuta bol koja se ne povezuje uz ozljede ili upale, a kod žena predmenstrualni - menstrualni sindrom svakako zahtijeva pregled kod doktora. Bitno je i koliko bol traje te kako se širi, kaže dr. Ferenčić.
Lomljivi nokti
Nokti koji se krzaju i lome, mnogo kažu o našem zdravlju i trenutnoj ishrani te pokazuju da li smo anemični. Ako primijetite da se nokti počinju uvijati prema jagodici prsta, možda biste mogli imati problema sa srcem ili disanjem, kažu stručnjaci, prenosi 24sata.hr.
Trnci u prstima
Jedan od mogućih uzroka trnaca u prstima je i reumatoidni artritis, ali treba znati da zapravo sve što ometa živčani impuls iz kičme može uzrokovati trnjenje ili gubitak osjećaja u rukama. Mogući uzroci su i dijabetes, nedostatak B12 vitamina ili problemi sa štitnom žlijezdom.
Vrtoglavica
Vrtoglavica često može biti vrlo nejasan simptom koji mnogi ignorišu. Može upozoravati na probleme srednjeg uha ili čak osteoartritis u vratu, a ako uz vrtoglavice osjećate i lupanje srca te zadihanost, moguće su srčane bolesti.
Komentari