Prema podacima britanskih istraživača, u korijenu bajkalske kapice nalazi se organska supstanca pod nazivom flavoni, koja ne samo da ima antivirusno dejstvo, već i omogućava da se ubiju maligne ćelije. Biolozi su izveli eksperimente na životinjama i ustanovili da flavoni zaustavlja širenje raka.
Prema riječima saradnika Centra „Džon Ines“, temeljno proučavanje procesa sinteze flavona omogućiće da se dobiju korisne supstance u količini koja je dovoljna za proizvodnju revolucionarnih savremenih lijekova.
Regulisanje krvnog pritiska
Jedna od 50 najljekovitijih biljaka koje se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini, bajkalska kapica (scutellaria baicalensis) važi za prirodni adaptogen, a proizvodi načinjeni od njenog korijena imaju mnoga ljekovita svojstava: antibakterijsko, antialergijsko, antidijaroično, antioksidativno. Porijeklom je iz Irkutske regije na Bajkalu, a danas raste i na Dalekom Istoku, u Mongoliji, na Tibetu, uglavnom na kamenitom, teško dostupnom tlu.
Poklonici alternativne medicine često ukrštaju stavove koje je glavno svojstvo ove biljke: da umiruje ili da – reguliše krvni pritisak. Naime, kapica, kako je popularno još zovu, širi krvne sudove, usporava rad srca, umiruje glavobolju, “tjera” nesanicu. Kod visokog pritiska ima preventivno djelovanje već na prvu pojavu napada, što inhibira aktivnost nervnog sistema.
Infuza od korijena
Jednu kašiku isjeckanog korijena bajkalske kapice preliti čašom proključale vode. Ostaviti da odstoji nekoliko sati (po mogućnosti u termosu ili u nekoj zatvorenoj posudi koja čuva toplotu), procijediti i uzeti po kašiku četiri do pet puta dnevno prije jela. Čaj jača cio organizam.
Tinktura
Ova tinktura priprema se maceracijom – ekstrakcijom biljke bajkalske kapice na 70 procenata alkohola u odnosu 1:5. Povremeno protresti posudu. Dobija se crvenkasto – smeđa tečnost gorkog ukusa, a uzima se 20 do 30 kapi dva do tri puta dnevno, razrijeđeno s vodom.
Wwebtribune
Komentari