Istraživanje su vodili naučnici sa Univerziteta Svonvi, a profesor Garet Dženkins kaže kako je ovo nov način otkrivanja prisutnosti raka jer ne traži same stanice raka, već njegov 'miris' koji je prisutan u krvi.
Ovaj test naučnici upoređuju s detektorom dima, a on otkriva broj mutiranih stanica krvi u jednom uzorku. Kod zdravih ljudi taj broj je oko šest stanica na milion, dok je kod osoba koje će vjerovatno dobiti rak taj broj i četiri puta veći. Ako je osoba oboljela od raka, broj tih stanica dodatno se povećava.
Novim testom rezultati se mogu dobiti kroz dva sata, a ljekari mogu izdvojiti one koji su podložni raku od zdravih pacijenata i na taj način puno ranije početi s liječenjem.
Rak se razvija kako stanice mutiraju u sve većem broju, a tim stanicama nedostaje određeni protein uz koji se može vezati određeni flourescentni indikator. Kad se on ubrizga u krvotok te mutirane stanice ne svijetle i lakše ih je otkriti. Dženkins navodi da se njihovom metodom dijagnostike mogu spasiti brojni životi koji su povezani s kasnom dijagnozom raka.
Naučnici su na razvoju testa radili protekle četiri godine, proučavajući 300 zdravih ljudi, pacijente s naznakama da će se razviti rak te one koji imaju rak jednjaka koji je toliko smrtonosan jer se dijagnostikuje prekasno.
24sata.hr
Komentari