U posljednjih nekoliko godina popularnost slušalica je porasla. Praktične su, dovoljno diskretne, a one više klase proizvode i odličan zvuk. Ipak, slušalice, takođe mogu predstavljati izvor značajnih zdravstvenih problema sa ušima za one koji ih koriste redovno, ali pogrešno.
Prijeti gubitak sluha
Slušalice se ne peru i iz tog razloga mogu biti izvor infekcija. Istraživanje koje je objavljeno u stručnom časopisu "Journal of Health and Allied Sciences" pokazalo je kako prosječan korisnik slušalica u uhu ima 40 odsto više bakterija u ušnom kanalu od osobe koja ne koristi slušalice. Ako se u uhu nalazi previše bakterija, one mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući i potpuni gubitak sluha.
Često korišćenje slušalica koje su prethodno koristili drugi ljudi dovodi do toga da uši postaju podložnije različitim infekcijama.
Prema riječima dr Đorđa Tomića, upravnika ORL bolnice u Kliničko-bolničkom centru "Dr Dragiša Mišović" iz Beograda , slušalice za uši itekako mogu da se prenesu infekcije i da osoba dobije zapaljenje spoljašnjeg uha.
- Kolege internisti često imaju problem sa upalom ušiju, upravo zato što koriste stetoskop. Infekcije kod dijeljenja slušalica, koje idu u uši češće su nego kod onih slušalica koje imaju sunđer - kaže dr Tomić, piše Blic.
Najbolji način za izbjegavanje infekcija ušnog kanala, kako ističe, jeste redovno čišćenje slušalice i izbjegavanje dijeljenja istih sa drugim ljudima.
- Tokom dezinfekcije slušalica prvo skinite ostatke voska, a potom ih obrišite vatom koja je prethodno potopljena u neko sredstvo za dezinfekciju ili alkohol. I ako ne dijelite slušalice sa drugima, potrebno je svaki dan da se prebrišu alkoholom – zaključuje dr Tomić.
Blic
Komentari