BIJELO POLJE – Grad Bijelo Polje je sredina koja nema beskućnika. Prema podacima Centra za socijalni rad, koji obuhvata opštine Bijelo Polje i Mojkovac, slovom i brojem evidentirano je samo jedno takvo lice i to je Slavko Bošković iz Mojkovca.
– Nemamo ni jednog Bjelopoljca koji je registrovan kao beskućnik. Izuzetak je Slavko Bošković koji je Mojkovčanin, a koji živi putujući na relaciji Bijelo Polje - Mojkovac i koji spava na željezničkim stanicama. On ne pristaje da bude smješten u Dom za stara lica, a ni godine mu to ne dozvoljavaju - navodi Zlata Lukač, direktor Centra za socijalni rad.
Ona naglašava da je Boškoviću ranije nekoliko puta data jednokratna novčana pomoć, ali je u međuvremenu Ministarstva finansija ukinulo to vrstu pomoći. Zlata Lukač kaže da je na području bjelopoljske opštine donedavno boravio i beskućnik Denis Seferović koji je, kako kaže, došao iz Bosne i Hercegovine ali kod sebe nije imao nijedan identifikacioni dokument.
– Seferović ne podliježe nijednom statusu, tako da nije ni izbjeglo ni raseljeno lice. Međutim i njemu smo ranije davali pomoć jer nije imao sklonište, spavao je na otvorenom na više lokacija na području naše opštine. Sad je trenutno koliko znam na izdržavanju zatvorske kazne - ističe Lukač dodajući da je donedavno kao beskućnik u Bijelom Polju boravio i Dragan Stojanović, zvani Leptir.
– Njegove papire u međuvremenu smo prebacili u Podgoricu gdje je njegova majka preuzela brigu o njemu. On više nije naša nadležnost - podvlači Lukač.
Prema riječima Zorana Rudića, sekretara Opštinske organizacije Crvenog krsta, rijetke su situacije da beskućnici traže pomoć.
– Ranijih godina bilo je nekoliko osoba koje su dolazile da traže pomoć. U granicama svojih mogućnosti davali smo im konzervisanu hranu, polovnu odjeću i obuću - ističe Rudić.
Ranije se na Željezničkoj stanici u Bijelom Polju moglo vidjeti više onih koji su u toplim čekaonicama spavali i tako sebi obezbjeđivali besplatno prenoćište. Od njih putnici koji su čekali voz za Beograd često nijesu mogli ući u čekaonicu. Često su zbog toga reagovali i nadležni na željeznici ali se sve opet ponavljalo po starom. Danas, izuzev sporadičnih slučajeva, nema stalnih „spavača” na Željezničkoj stanici, a niko nezan šta se sa njima desilo i kuda su to otputovali.M.N.
Rade Femić traži pomoć
Rade Femić (59) iz Rakonja kaže da je petnaest dana štrajkovao glađu jer nije imao šta da jede. Ističe da živi sam i da nema nikakvih prihoda. On traži pomoć nadležnih iz opštine i države da mu omoguće zdravstvenu njegu i boravak u Domu za stare.
– Nemam nijedan jedini euro primanja. Predao sam zahtjev za tuđu njegu i pomoć kako ne bih umro od gladi. Psiholog Nebojša Žižić u izvještaju je napisao da sam „zapušten”, da sam dugo godina upotrebljavao alkohol, da imam epilepsiju i da sam intelektualno nesposoban.
Imam 20 godina radnog staža ali sam ostao bez posla. Obraćao sam se nadležnima ali vrata su mi svuda zatvorena, i prosto moram da kradem da bih preživio – priča Femić i apeluje na nadležne da ga smjeste u bolnicu, zatvor ili u Dom za stare.
– Tamo ću makar imati toplu sobu, medicinsku pomoć i makar jedan obrok – istakao je Femić.
Direktor Centra za socijalni rad Zlata Lukač kaže da je Femiću nedavno isplaćena jednokratna novčana pomoć od 50 eura.
– Upoznati smo sa situacijom gospodina Femića. On nema stalnih mjesečnih prihoda, i u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti smatra se radno sposobnim licem. Posjeduje imovinu veće vrijednosti koja mu neomogućava da kao jednočlano domaćinstvo prima materijalno obezbjeđenje porodice – pojašnjava Lukač, ističući da Femić treba da se obrati socio-ljekarskoj komisiji da bi se utvrdilo da li može koristiti tuđu njegu i pomoć.
(Izvor:Dan)