U Crnoj Gori u državnim klinikama radi samo jedan alergolog i to u Dječijoj bolnici u Podgorici, kod kojeg se na pregled čeka i po nekoliko mjeseci. Građani su zbog toga primorani da pojedine alergotestove rade u susjednim državama, jer pored toga što nemamo alergologa specijalistu, nismo ni tehnički opremljeni za ispitivanje alergija.
Predsjednik Ljekarske komore Đoko Jočić kazao je „Danu” da su alergolozi deficitarni kadar u našoj zemlji, iako je potražnja za ovom specijalizacijom iz godinu u godinu sve veća.
– Sa ovom specijalizacijom kuburimo već godinama, tako da su naši pacijenti prinuđeni da ispitivanja i dijagnozu rade u susjednim državama, naročito u Beogradu, zašto dobijaju upute. Razlog nedostatka alergologa ne znam objasniti, jednostavno ljekari prilikom specijalizacije biraju neke druge njima zanimljivije medicinske oblasti – kazao je Jočić.
Na portalu Udruženja „Roditelji” sredinom maja ove godine osvanuo je post zabrinute majke čija je trogodišnja djevojčica alergična na polen. Ona se raspitivala da li alergolog u Dječijoj bolnici u Podgorici radi i privatno, jer kad je nazvala da zakaže pregled dobila je odgovor da na red neće doći prije novembra ili decembra.
Predlogom plana ljudskih resursa u zdravstvu od 2013. do 2022. godine predviđeno je da se dostigne broj od 260 ljekara na 100.000 stanovnika, što će se biti moguće povećanjem broja upisanih studenata na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore (UCG). To je ranije saopštio ministar zdravlja Miodrag Radunović. On je naveo da sada u Crnoj Gori na 1.000 stanovnika dolazi 2,18 ljekara, a cilj je da se ta brojka poveća do 2022. na 2,6.
Desetine čekaju na birou
Prema ranijim podacima Zavoda za zapošljavanje, u našoj državi bez posla su 922 lica medicinske struke, među kojima je 69 doktora medicine koji čekaju na posao, iako mnoge ustanove imaju problem sa manjkom kadra. Najviše nezaposlenih doktora medicine nalazi se u Podgorici – 36, zatim Bijelom Polju osam, Nikšiću pet, po tri u Beranama, Rožajama, Cetinju i Kotoru, po dva u Baru i Mojkovcu, i po jedan u Budvi, Ulcinju, Danilovgradu i Tivtu.
(Izvor:DaN)