Predsjednik te Komisije Špejtim Bulići je, prezentujući izvještaj, kazao da je jednoglasno zaključeno da Sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom potpisan 26. avgusta 2015. nije u skladu sa administrativnom linijom nekadašnje Socijalističke autonomne pokrajine Kosovo, prenosi Anadolija.
Bulići je kazao da su pronađeni nedostaci u radu predhodne Komsije i da je konstatovano da tokom pregovaranja sporazumu nije posvećena pažnja kredibilnim kartama za utvrđivanje administratno granične linije između Kosova i Crne Gore, iako su postojale.
Član Komisije profesor Zejnulah Gruda je ocenio da je sporazumom o demarkaciji granice s Crnom Gorom koji je uradila predhodna Komisija bila ugrožena teritorijalna cjelina Kosova. Ocijenio je i da tokom rada bivše Komisije za određivanje granice sa Crnom Gorom nije uzeto u obzir međunarodno pravo, ni diplomatsko pravo, a posebno ne ugovorno pravo.
Pred Vladom su govorili i ostali članovi Komisije prezentujući, kako su kazali, kredibilne karte koje pokazuju da je granica između Kosova i Crne Gore bila na Čakoru.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj je po dolasku na čelo Vlade Kosova početkom septembra kao svoju prvu odluku smijenio bivšu Komisiju za demarkaciju granice sa Crnom Gorom i imenovao novu na čelu sa Bulićijem.
Kosovska opozicija, kada je u njoj bio i Ramuš Haradinaj, suprostavila se sporazumu iz 2015. tvrdeći da njime Kosovo gubi više od 8 hiljada ketara zemljišta uz granicu sa Crnom Gorom.
Ratifikacija Sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom je uslov Kosovu za dobijanje liberalizacije viza od strane Brisela. Crnogorski parlament je taj Sporazum već ratifikovao.
Komentari