Pjesmu je prvi put otpjevao Božidar Ivanišević na festivalu narodne muzike “Ilidža 67“. Stručni žiri je dodijelio prvu nagradu za tekst pjesme. Pjesma je odmah postala hit i kao takva se održala do danas.
Većina izvođača narodne muzike ima na repertoaru “Pivljanku“, ali se malo zna da trag o nastanku ove balade vodi do seoskog groblja u pivskom selu Nedajno pored crkve Svetog Jovana Krstitelja, piše portal Ujedinjenje.
U Nedajnom su živjeli Blagoje i Danica Koprivica koji su imali šestoro djece, tri kćeri (Vinku, Milevu i Stevaniju) i tri sina (Momira, Lazara i Božidara).
Vinka se izdvajala živahnošću, ljepotom i stasom. Nažalost, iznenada se razboljela od teške bolesti – lupusa. Bolovala je skoro dvije godine.
Liječila se u Beogradu, ali je rastanak sa porodicom i vjerenikom koji je tada živio u Pančevu bio sve bliži. Najbliži su njenu smrt veoma teško podnijeli.
Vinkin brat Momir je 1966. godine, pod uticajem tragedije, napisao tekst pjesme, a melodiju je uradio nastavnik muzičkog Vojin Žarković sa Nedajnog, da bi je otpjevao Božidar Ivanišević.
Sarajevsko “Oslobođenje“ je tokom festivala na Ilidži 1967. objavilo kako je nakon izvođenja “Pivljanke“ pjevaču Božidaru Ivaniševiću prišla jedna djevojka u crnini, zahvalila se i predala mu cvijeće. Kažu da je to bila jedna od Vinkinih sestara. Tako su Vinka i Piva, kroz pjesmu “Pivljanka“, dobile još jedan spomen za vječna vremena.
Popularno i najpoznatije je izvođenje ove pjesme Zorana Kalezića.
Komentari