Krckanje i pucketanje zglobova
Ilustracija

Normalna pojava

Krckanje i pucketanje zglobova

Što mislite o vježbama razgibavanja, kruženja vratom i ramenima. Kako se one trebaju tačno izvoditi? Kružite vratom polako, ali ipak čujete krckanje. Je li to neki problem? Osim toga, kad se polako spuštate prema podu, kad se saginjete, čujete krckanje u kičmi, je li to dobro ili loše?

Krckanje i pucketanje u zglobovima uglavnom je normalna pojava i u većini slučajeva nema razloga za zabrinutost. Pravi uzrok ove pojave nije u potpunosti razriješen. Jedna teorija kao uzrok pojavi krckanja i pucketanja zglobova navodi ligamente (sveze koje okružuju zglob i drže kosti zajedno) koji se prilikom pokreta naglo zategnu. U vratnom dijelu kičme dio odgovornosti za tu pojavu imaju i mali zglobovi između pršljenova i promjena položaja među njima.

Naši zglobovi sadrže tečnosti i kiseonik i ugljendioksid.

Druga teorija je da se mjehurići kiseonika u zglobnoj tečnosti naglo pomjeraju prilikom pokretanja zglobova (krckanje prstima ruke, krckanje u vratu, osjećaj kao da presavijate ukrućeni papir kad savijate koljena). Naime, kad stavite tečnost pod pritiskom, kao što se događa kad se sila primjenjuje na zglob, gas izlazi, stvarajući zvuk poput pucketanja.

Kao što smo već napomenuli, pojava ovakvih zvučnih senzacija nije razlog za zabrinutost, ne dovodi do opasnosti od pojave artritisa, te ne postoje vježbe ili suplementi koji mogu prevenirati iste.

Mogući problem

Ako pucketanje zglobova uzrokuje jaču bol, trnjenje ruku, jače glavobolje, nagon na povraćanje, mučninu ili ako je jedan ili više zglobova otečen, crven uz gubitak funkcije, tada svakako posjetite doktora te zatražite stručni savjet ili pomoć.

Ukoliko vam vježbe u vidu okretanja glave i rotacije ramenima stvaraju ugođaj, tada ih smijete i možete raditi jer će vam tijelo samo dati znak da mu nešto od pokreta odgovara ili ne odgovara.

Međutim ukoliko imate problema s vratnim dijelom kičme, povišen krvni pritisak, probleme s cirkulacijom, ravnotežom ili neke neurološke probleme, tada nikako nemojte raditi takve vježbe. Umjesto toga konsultujte stručnu osobu ( fizioterapeuta) i pitajte koje vježbe smijete izvoditi.

(Izvor:kolektiv.me)