To će biti prvi mjesec takve vrste u 2018. godini, a sledeći će se desiti samo nekoliko nedjelja kasnije.
Supermjesec je pojava kada Mjesec izgleda veći i svjetliji na nebu. Tokom tog perioda Mjesec izgleda 14 odsto veći i 30 odsto svjetliji od tipičnog punog Mjeseca.
On se obično pojavljuje na svakih 13 mjeseci, stoji u pisanju NASE. Ako propustite ovaj super mjesec, sledeći ćete moći da vidite već 31. januara. U nekom trenutka on će više ličiti na plavi super mjesec.
NASA to naziva drugim punim Mjesecom i to se dešava na svake dvije i po godine.
Supermjesec koji se očekuje 31. januara, biće potpuno lunarno pomračenje, kada se Zemlja, Sunce i Mjesec poređaju na takav način da Zemlja blokira sunčevu svjetlost.
Mjesec neće biti izrazito svetao, a NASA kaže da može da poprimi i "crvenkastu nijansu".
Ove promjene na nebu biće vidljive iznad zapadnog dela Sjeverne Amerike preko Tihog okeana, pa sve do istočnog dijela Azije.
Inače, nisu pronađeni dokazi ikakve korelacije između supermjeseca i velikih zemljotresa. Bez obzira na dokaze, bilo je medijske spekulacije da su prirodne katastrofe — kao što je zemljotres i cunami u Tohokuu 2011. i zemljotres i cunami u Indijskom okeanu 2004. — uzročno povezane sa 1—2 sedmičnim periodom oko supermjeseca.
Veliki, zemljotres magnitude 7,5 koji se desio 15 kilometara sjeveroistočno od Kalverdena (Novi Zeland) 14. novembra 2016. u 0.03 NZDT, poklopio se sa supermjesecom.
Komentari