Česte žalbe građani su podnosili i na kvalitet kupljene robe, nepoštovanje prava u vezi sa rokom za reklamacije i izvršenje obaveza trgovca na osnovu prava iz garancije.
“Građani su se žalili i na rad marketa, najvećim dijelom u vezi su sa isticanjem takozvanih prevarnih cijena različite cijene na rafu i na kasi, kao i sa akcijskim sniženjima. Česte su i žalbe potrošača na deklaracije proizvoda, koje su nepotpune, nejasne, često i neprevedene na crnogorski jezik, što je po Zakonu o zaštiti potrošača obavezno”, istakli su u CEZAP-u.
Kada je riječ o hrani, najveći broj prigovora odnosio se na kupovinu mesa, suhomesnatih proizvoda, mlijeka i mliječnih proizvoda.
“Ti prigovori su najčešće podrazumijevali loš kvalitet, istekle rokove trajanja proizvoda, neadekvatno skladištenje i čuvanje pomenutih proizvoda, loše higijenske uslove”, naveli su su CEZAP-u.
Na pitanje koje je žalbe građana najteže riješiti, u CEZAP-u su ukazali da su najkomplikovaniji prigovori iz domena javnih usluga, te da je procenat onih koji su uspješno riješeni jako nizak.
“Naše iskustvo pokazuje da je ovakva situacija rezultat monopolskog položaja subjekata koji nemaju problem sa plasmanom proizvoda i usluga, nizak nivo razumijevanja za potrebe korisnika, nepostojanje adekvatnih mehanizama za informisanje građana, nepoštovanje odgovarajuće procedure za prigovore i žalbe i nepostojanje transparentnosti u radu”, naglasili su u CEZAP-u.
Oni ocjenjuju da je položaj crnogorskog potrošača posljednjih godina poboljšan, ali da i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.
Komentari