Zbog Specijalnog suda Kosovo bi moglo da naruši odnose sa zapadnim saveznicima
Ilustracija

Ocjena američkog lista

Zbog Specijalnog suda Kosovo bi moglo da naruši odnose sa zapadnim saveznicima

Pokušaji kosovskih političara da ukinu Specijalni sud za ratne zločine, formiran da procesuira zločine koje su počinili Albanci, prijete da naruše odnose Prištine sa zapadnim saveznicima koji su podržali Kosovo da se odvoji od Srbije, ocjenjuje američki list "Njujork Tajms" (New York Times).

Sud sa sjedištem u Holandiji uspostavljen je 2015. odlukom kosovskog parlamenta na zahtjev zapadnih saveznika Prištine. Čini ga tim međunarodnih sudija i tužilaca koji rade po kosovskom zakonodavstvu i formiran je radi procesuiranja ratnih zločina pripadnika takozvane "Oslobodilačke vojske Kosova" (OVK) tokom sukoba na Kosovu krajem prošlog vijeka.

"Njujork tajms" navodi da su bivši članovi OVK "zauzeli pozicije moći" na Kosovu i čine najveći dio tamošnje ekonomske i političke elite, uključujući i aktuelnog predsjednika i premijera. 

Grupa poslanika, većinom veterana iz OVK, u decembru prošle godine pokušala je da stavi na glasanje inicijativu za ukidanje suda, ali do toga nije došlo i rasprava je odložena, podsjeća se u tekstu i navodi da se očekuje da će ta tema ovih dana biti ponovo stavljena na dnevni red kosovskog parlamenta.

Kako navode lokalni mediji, optužnice su neizbježne, a sa njima bi mogli da se suoče i neke od vodećih političkih ličnosti na Kosovu. 

Američki list dodaje da će SAD, EU i drugi zapadni saveznici Kosova pažljivo pratiti poteze kosovskih poslanika kada se vrate u skupštinske klupe posle zimske pauze.

Svjetske sile smatraju taj sud ključnim preduslovom za pomirenje u regionu posle krvavih balkanskih sukoba 1990-ih godina. Medjutim, potezi za ukidanje suda prije početka prvih saslušanja razgnevio je kosovske pristalice na Zapadu. 

Priština je upozorena da ne sabotira vladavinu prava, a najteža kritika potekla je od SAD -  zemlje koja je pre skoro 19 godina predvodila NATO bombardovanje Srbije, navodi "Njujork tajms".

Zemlje Kvinte, predvođene SAD, 4. januara su u zajedničkoj izjavi upozorile Kosovo da ukidanjem Specijalnog suda za ratne zločine "rizikuje sve što je do sada postignuto".

Sukob Prištine i Zapada oko suda je najozbiljniji i najdramatičniji do sada, rekao je Agron Bajrami, urednik prištinskog dnevnika "Koha ditore". On je ocijenio da uporni pokušaji za ukidanje suda pokazuju paniku među kosovskim zvaničnicima.

Kako piše "Njujork tajms", neki od komandanata OVK, medju kojima su kosovski predsjednik Hašim Tači, premijer Ramuš Haradinaj i predsjednik Skupštine  Kadri Veselji, predvode napore za opozivanje zakonske odluke o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine. 

Stručnjak za Balkan na univerzitetu Sent Meri u Londonu, Džejms Ker Lindzi rekao je da svakome ko je osumnjičen za ratne zločine mora da se sudi, bez obzira na nacionalnost.

Specijalni sud treba da radi na osnovu trogodišnje krivične istrage koju je pokrenuo tim koji je 2011. osnovala EU i na čijem čelu je bio američki diplomata Klint Vilijamson.

Lindzi je kazao da "niko nije dobio odriješene ruke po pitanju ratnih zločina".

Njujork tajms podsjeća da je istraga o ratnim zločinima pokrenuta pošto je Savjet Evrope iznoo optužbe na račun OVK.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.