Na Trgu nezavisnosti u Podgorici okupilo se nekoliko desetina žena, koje su šetnjom pored zgrada državnih instutucija poslale poruku da žele ravnopravnost.
Foto:AA
Marš je prošao pored Skupštine Crne Gore, zgrade Predsjedništva i zgrade Vlade Crne Gore.
Foto:AA
Iz Centra za ženska prava, koji je organizovao današnji marš poručeno je da se ove godine maršira apelujući na solidarnost među ženama.
“Naš apel je inspirisan istoimenim umjetničkim radom jugoslovenske vajarke Vide Jocić, učesnice NOB-a, koja je oslobođenje dočekala u koncentracionom logoru, nakon čega je u svoj umjetnički rad utkala svoja, ali i iskustva svih žena sa kojima je dijelila zatočeništvo”, kazala je Maja Raičević, iz Centra za ženska prava.
Foto:AA
Učesnice marša nosile su transparente na kojima je pisalo "Apel za solidarnost“, "Udružene protiv militarizma“, "Apel za ravnopravnost“.
Na nejednak položaj žena sa muškarcima juče je ukazano iz kancelarije ombudsmana, od strane sindikata, nevladinih udruženja, Skupštine.
Foto:AA
Ombudsman Šućko Baković je poručio da se žene u crnogorskom društvu suočavaju sa značajnim problemima u različitim sferama privatnog i javnog života i pored unaprijeđenih zakonodavnih i strateških rješenja i rezultata u promociji rodne ravnopravnosti.
On je ocijenio da je evidentno da se, osim djelimično u pravosuđu, rodni balans još može smatrati problematičnim u mnogim oblastima kao što su političko djelovanje, administrativno rukovođenje, obrazovanje na najvišem nivou.
Međunarodni dan žena se slavi od 1917. godine. Razlog zbog koga se baš 8. mart uzima kao dan obilježavanja povezan je sa nizom protesta i demonstracija koje su organizovale žene zaposlene u tekstilnoj industriji u Njujorku 1857. godine.
Komentari