Ovaj sirijski grad, u kojem je nekada živjelo oko 400.000 civila, pet godina je pod opsadom snaga sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. Uz pomoć bespilotne letjelice, ekipa Anadolije snimila je potresne scene razorene Istočne Gute.
Po onome što se može vidjeti, u Istočnoj Guti skoro da više nema života. Od stambenih objekata koji su nekada bili nečiji dom sada su ostale samo ruševine.
Podaci Civilne zaštite u Istočnoj Guti pokazuju kako je u režimskim napadima tokom prethodnih 18 dana poginuo 881 civil, prenosi AA.
Napadi iz vazduha i sa kopna na Istočnu Gutu, koja je pod kontrolom opozicije, intenzivirani su u posljednje tri sedmice.
Napadi pripadnika režima, Rusije i stranih terorističkih grupa na naselja, natjerali su civile da spas i zaklon potraže u skloništima ispod površine tla.
Veliki broj stanovnika se, zbog intenziviranih napada, boji izaći iz skloništa, navodi agencija.
Nacrt rezolucije o primirju predložili su Švedska i Kuvajt, a rezolucija je u Savjetu bezbjednosti UN jednoglasno usvojena 24. februara. Ovom rezolucijom dogovoreno je 30-dnevno primirje u sklopu kojeg će biti omogućena dostava humanitarne pomoći i medicinska evakuacija.
U rezoluciji je od svih strana u Siriji zatraženo da se sukobi zaustave na period od najmanje 30 dana kako bi se humanitarna pomoć "sigurno, nesmetano i održivo" dostavila širom zemlje, te kako bi "ranjeni i bolesni u teškom stanju" bili evakuisani.
Takođe je zatraženo da se obustavi opsada u Istočnoj Guti, Yarmuku, Fui i Kefrayi, regijama koje pod okupacijom drži sirijski režim i u kojima je prisutna alarmantna humantirana kriza.
Dogovorom u Astani prošle godine, Istočna Guta je proglašena zonom deeskalacije sukoba. Uprkos tome, Assadov režim u posljednjih nekoliko mjeseci intenzivirao je napade.
Kriza u toj regiji svakim danom je sve veća, a hiljade bolesnih ljudi čeka na evakuaciju. Veliki broj djece u Istočnoj Guti preminuo je zbog nemogućnosti pristupa dovoljnim količinama hrane i lijekova, piše Anadolija
Komentari