Koliko brzo će se ova pojava odvijati odlučuju faktori, poput sastojaka u šamponu, eventualnog prisustva hormonskog poremećaja, izloženosti stresu, narušenog imunog sistema i nepovoljnih vremenskih prilika.
Postoji način da suzbijate ovu neprijatnu pojavu. Redovno pranje kose, upotreba adekvatnog šampona i pažljivo ispiranje trebalo bi da daju rezultate. Ako i pored ovih mjera perut ne nestaje, počnite da koristite medicinski šampon. U slučaju da ni to ne daje rezultate, primjećujete svrab i crvenilo na koži glave, konsultujte se sa dermatologom, zato što postoji mogućnost da se ne radi o peruti, nego o seboreji, koja se manifestuje na sličan način.
Neke osobe nikada ne uspiju u potpunosti da riješe ovaj problem, pogotovo ako je riječ o masnoj koži. Perut većinom nastaje kod ljudi mlađeg i srednjeg životnog doba, rijetko kod starih ljudi. Osim toga, primijećeno je da muškarci u većem broju slučajeva imaju ovaj problem nego žene, a pretpostavlja se da su razlog muški hormoni i lojne žlijezde.
Ukoliko su cink, vitamin B i pojedine vrste masti u manjku, to pogoduje stvaranju peruti. Moguće je suzbiti ovu neprijatnu pojavu, mada je neophodno biti strpljiv i odlučan. Pri izboru šampona odlučite se za one koji sadrže cink, salicilnu kisjelinu, selenijum sulfid i slično. Da bi došlo do djelovanja pomenutih sastojaka, šampon na Vašoj kosi treba da odstoji minimalno pet minuta.
Preventiva?
Kako biste smanjili rizik od nastanka peruti – klonite se stresa, vodite računa o zdravoj ishrani i provodite više vremena na čistom vazduhu. Ako Vam je koža glave masne, potrebno je svakodnevno pranje, a upotrebu proizvoda poput lakova, gelova i pene svesti na minimum ili sasvim eliminisati.
Preporuka
Nekoliko kapljica soka od limuna nanesite na kosu, pažljivo umasirajte i sačekajte četvrt sata do ispiranja. Upotreba adekvatnog šampona nakon opisanog postupka posebno doprinosi jačanju korijena kose i suzbijanju nastanka peruti.
(Izvor:zdravino.com)