Kurkuma sadrži kurkumin, identifikovan kao osnovni aktivni sastojak, koji postiže više od 150 potencijalno terapijskih djelatnosti, a uključuje antioksidativna, protivupalna i antikancerogena svojstva. Ne postoji niti jedan drugi prirodni sastojak na svijetu koji je efikasniji za smanjenje upala u tijelu od kurkume!
Ali morate osigurati da moćnu kurkumu vaše tijelo koristi ispravno. U tu svrhu morate naučiti kako da je konzumirate.
Kao prvo, nabavite kurkumu eko uzgoja u prahu. Ne morate se zamarati sa svježim korijenom koji se u zadnje vrijeme može kupiti u bio prodavnicama. On liči na đumbir (đinđeru) i slično se i priprema (ista biljna porodica).
Kurkuma je topiva u ulju, što znači da biste je trebali kombinovati s nekom masnoćom za optimalnu apsorpciju hranjivih sastojaka!
Priprema se najčešće s organskim djevičanskim uljem kokosa ili ekstra djevičanskim maslinovim uljem.
Dnevna preporučena količina kurkume bi iznosila od 3 g do 10 g, s vremenom se još malo može povećati.
Dakle, otprilike kašika kurkume je preporučeni dnevni unos za odrasle. Za maksimalni učinak trebali biste to uzimati na dnevnoj bazi ili barem tri puta nedjeljno.
Starije osobe i djeca mlađa od 6 godina trebala bi smanjiti dozu na pola jednom nedjeljno prvi put, a zatim povećati iznos do doze koja odgovara pojedincu. Ako kurkuma uzrokuje probavne smetnje ili nepoželjne reakcije, posavjetujte se s ljekarom.
Foto: Ilustracija
Važno:
Kombinujte kurkumu i crni papar kako bi poboljšali svoj učinak. Kada se ovo uzme zajedno, papar povećava bioraspoloživost kurkume od 2000%!
Nikad ne uzimajte na prazan želudac.
Ako se borite s žučnim kamencem, konsultujte svog ljekara prije nego što kurkumu dodate u svoj prehrambeni plan (kurkuma povećava proizvodnju žuči i može pogoršati vaše stanje).
Nemojte je kombinovati s lijekovima protiv zgrušavanja krvi poput aspirina, ibuprofena ili varfarina (marivarin, martefarin), jer kurkuma također razrjeđuje krv.
Foto: Ilustracija
Koji je najbolji oblik konzumiranja?
Većina ljudi je dodaje u šolju toplog mlijeka.
Takođe poznati recept je onaj dr C. Anderson: Pomiješajte 1/4 čajne kašike kurkume s 1/2 čajne kašike maslinovog ulja. U to dodate veći prstohvat svježeg samljevenog crnog papra. Ta tri sastojka pomiješajte u šoljici. Možete ovu smjesu konzumirati samu, ali ju i dodavati raznim jelima, juhama i salatama. Samo pripazite da ako ih koristite u kuvanim jelima, da ove sastojke ne prokuvate previše, već da ih dodate na samom kraju. Ako ih konzumirate same, pomiješajte ih s malo vode.
Popularan je i čaj od kurkume:
1 šolja tople (ne vruće) vode
¼ kašika kurkume
Sok od pola limuna
Prstohvat cimeta (proizvoljno)
1/8 čajna kašika meda
kašika kokosovog ulja
Priprema: Nakon što zagrijete vodu, dodajte kurkumu, limunov sok i med, kašiku kokosovog ulja i dobro promiješajte. Kurkuma će se smjestiti na dno šolje, tako da i dalje nastavite da miješate vodu dok pijete i tako ćete iskoristiti sve prednosti kurkume. Pobrinite se da vodu popijete dok je još topla.
Ako ste bolesni ili želite maksimalan učinak kurkume, možete kupiti i preparat Kurkumin, izdvojeni aktivni sastojak kurkume. On je veoma jak i posavjetujte se sa stručnjakom prije nego što počnete da ga uzimate.
Dodavanje kurkume kod kuvanja je vrlo popularno i praktično jer ona daje lijepu žutu boju, a nema ukus koji skroz preuzima aromu jela. Kurkumu možete koristiti u pripremi slatkih i slanih jela. Možete je dodati u rižoto, voćne salate, salatne dresinge, jela od povrća, umake, kus kus, krompir, palačinke, kolače… Obično je dovoljno samo 1/2 – 1 kašika kurkume. Nemojte pretjerati, jer će jelo imati previše intenzivan miris.
Kurkumu, kada je to moguće, dodajte jelima pri kraju jer ćete tako maksimalno sačuvati njena ljekovita svojstva.
Ako vam uopšte ne odgovara ukus kurkume, možete je konzumirati i u obliku kapsula. Kupite prazne kapsule i sami ih punite prahom kurkume te popijte 2-3 kapsule dnevno uz obrok. Ako ste vegetarijanac, tražite kapsule bez želatina.
Prah kurkume dobro je čuvati u tamnim staklenim bočicama na tamnom, suvom mjestu, iz razloga što kurkumin gubi svoju boju i oštrinu izlaganjem direktnom svjetlu.
Izvor: Atma/Misli pozitivno
Komentari