I ne primjetiš kako se to desi. Samo odjednom, negjde oko četrdesete, na sopstvenoj fotografiji ugledaš ženu umesto djevojke, i ona ti kaže: „Ostarila si.“
Viđala si to na drugim ženama. Starila je majka, starile su tetke, komšinice, koleginice... To ti je bilo prirodno. Ovo nije.
Pa ti se čak i ne osjećaš starije. Ni u ogledalu ne vidiš kako su ti ružne poklone godine donjele. Tek kad vidiš sliku, vidiš svoje pravo lice. Dobilo je dubinu, izgubilo svježinu.
Stižu polako i razne boljke. Imaš manjak snage, višak kilograma; manjak kolagena, višak okoštavanja; manjak čari, višak nostalgije.
I kako prihvatiti život lišen ženskih moći? Kako prihvatiti da si sada publika kojoj je ostalo da gleda kako mlađi glumci igraju igru zavođenja?
Dr Zoran Milivojević, psihoterapeut, kaže da svaka žena prolazi tri faze u prihvatanju starenja.
– Žene na razne načine doživljavaju starenje, ali postoje tri etape koje svaka mora da prođe. Opet, neke se zaglave u jednoj od faza koje ćemo opisati i nikad ne prihvate ostarelu sebe.
PRVA FAZA: VARANJE VREMENA
Većina žena, kad oko 40. primjeti prve znake starenja, pokušava da obmane godine. Oblače se mladalački, tako se i šminkaju, kupuju sve što i 15 godina mlađe djevojke.
Prate novosti iz oblasti kozmetike, ne žale pare za najbolje antiejdž kreme i tretmane.
U stanju su da se odreknu mnogo čega kako bi platile filere, mezoterapiju ili nešto slično.
Strah od igle prestaje – one hoće botoks, lifting, sve što zateže. Stalno su na dijetama, vježbaju i ne libe se upuštanja u seksualne afere, i to ne radi seksa već radi samodokazivanja.
Takve žene vole da pričaju o tome ko je koliko ostario, ubeđene da one same izgledaju mnogo mlađe.
Raspilave se kad im neko kaže kako izgledaju mnogo mlađe, a neke čak prestaju da slave rođendan.
– Žene to rade jer im je teško da prihvate promjene koje se dešavaju na njihovom tijelu. Zapravo, ne umeju da se snađu u novoj koži, pa negiraju starenje – kaže dr Milivojević.
DRUGA FAZA: SAMOSAŽALJEVANJE
Kad se žene umore od trke za izgubljenom mladošću, obično upadaju u fazu kad otvoreno zavide mladim djevojkama, s jedne strane, a mrze svoje tijelo, s druge. Neke čak toliko postanu razočarane da prestanu da vode računa o sebi. Ne šminkaju se, ne idu kod frizera, oblače se „apa drapa“.
Poslje toga nastupa faza smirenja. Žena se oseća kao neko ko je već sve prošao i kome budućnost nema šta lijepo da donese. Pojavljuju se strahovi od bolesti, samoće i smrti, kao i osećaj krivice što nisu bolje iskoristile život.
– Žene upadaju u zamku da muče sebe iscrpljujućim samoprebacivanjem za sve moguće stvari. Te kako su mogle da budu bolje majke, te kako su mogle da izgrade karijeru, a nisu, kako su mogle bolje da se udaju i tako dalje, i tako dalje. Tipična emocija za tu fazu je samosažaljenje – objašnjava dr Milivojević
TREĆA FAZA: NOVI SMISAO
Najzad, posle svega, žene odustaju od poricanja sopstvenih godina.
Prihvataju sebe takvim kakve su i prestaju da se nipodaštavaju.
Uspjevaju čak da pronađu pozitivne strane svojih godina, a to su životno iskustvo i mudrost.
Fizički izgled nije im više najvažniji. Dižu ruke od silovanja stvarnosti, pa se okreću vrijednostima koje imaju, a to su harizma, zrelost, unutrašnje sijanje.
– Taj unutrašnji sjaj ili harizma najbolje se vidi kod žene koja živi u skladu sa sobom i svojim godinama, kod žene koja je
zadovoljna svojim životom sada i ovde – objašnjava naš sagovornik.
30+
Najveći strah: Preuzimanje odgovornosti
U ovim godinama plašimo se odrastanja i preuzimanja odgovornosti za svoje izbore. Tada okolina od žene očekuje da se uda, rodi i profesionalno ostvari. Ovi strahovi su tim jači što je žena iskreno manje u skladu s takvim očekivanjima.
Najbolji lek: Samostalnost
Teret odgovornosti samo je jedna strana odrastanja. Ona vam daje mogućnost da donosite odluke kojima ćete biti zadovoljni i da se osećate kao gospodar svog života. Da se osećate sposobno, samostalno i moćno. Nije li to divno!
40+
Najveći strah: Nemoć pred vremenom
Nemoć pred biološkim časovnikom najteže je prihvatiti. Metabolizam je sporiji, pa ono što ste do juče mogli da uradite ili pojedete više ne možete.
Najbolji lek: Aktivnost
Budite fizički aktivni. Svakodnevno šetajte na svježem vazduhu oko 40 minuta jer kiseonik potpomaže sagorevanju masnoća.
Vodite računa o ishrani. Ponavljajte kao mantru reči Koko Šanel: „Svaka žena ima onoliko godina koliko zaslužuje.“ To ne znači da uzalud jurite za mladošću, već da ne gubite volju za životom.
50+
Najveći strah: Toliko toga biste još htjeli
Najteže je prihvatiti činjenicu da je druga polovina života počela, a da ima toliko neiskorišćenih mogućnosti. Kako bi rekao Meša Selimović, suviše si mlad da ne bi imao želja, a star da bi ih ostvarivao.
Najbolji lek: Njegujte bliskost
Ne gledajte u svoje bore, nego u svoju djecu. Posvetite im se, gledajte kako rastu i čime se bave. Proučavajte stvari koje ih zanimaju, to će vam dati potpuno novu perspektivu. Takođe, njegujte bliskost u svom braku. Ako ste lepi svom mužu, ništa vam ne fali!
(Izvor:zenablic.rs)