Alarmantni izvještaj iz teksas naučno zdravstvanog centra pokazuje da je najpopularnija hrana iz supermarketa, uključujući i mliječne proizvode, meso, začine, pića i tijesto za picu, kontaminirana raznim hemijskim sastojcima koji se nazivaju ftalati.
Ftalati se obično koriste radi omekšavanja plastike, a nalaze se i u šamponima s mirisom, deterdžentima, sredstvima za čišćenje, losionima i zavjesama za tuš. Novo istraživanje pokazuje da se male količine mogu naći i u pakovanoj hrani.
"Kad se ftalati dodaju plastici, ne priključuju se u potpunosti, što znači da mogu da iscure i prenesu se se preko vazduha, kože i vode, oni su svuda i gotovo su im svi izloženi", rekao je dr Kristofer Ohner, koji je radio na studiji.
Ovo je zastrašujuća činjenica jer su ftalati povezani s rakom dojke, urođenim manama, gojaznošću, astmom, motoričkim problemima kod djece i seksualnim disfunkcijama kod muškaraca.
"Dobro je što je procijenjeni nivo kontaminacije putem hrane bio manji i smatra se sigurnim, prema mišljenju agencije za zaštitu okoline, nego što je to bio slučaj u prethodnim studijama", rekao je dr Ohner.
Dr Ohner savjetuje kako da smanjite izloženost ftalatima:
1. Jedite manje miječnih proizvoda i svinjetine
Tokom spomenute studije, ove namirnice su imale najviše nivoe zagađenja. "To bi moglo da bude zbog plastičnih cijevi koje se koriste za mliječne krave i plastične ambalaže za meso. Ali u suštini ne znamo kako ftalati dolaze u njih", objasnio je.
2. Ne koristite ili ograničite korišćenje plastičnih posudica i omota
Umjesto plastičnih posuda i kutija za čuvanje hrane, koristite staklenu ambalažu. I svakako ne zagrijevajte hranu u plastici.
3. Kupujte svježu ribu i meso od mesara, a ne u plastici
"Sve što nije umotano ili pakovano u plastiku je bolje", kaže Ohner. Zanimljivo je da je govedina imala najniže koncentracije ftalata u odnosu na 72 različite namirnice koje su testirane.
4. Pijte vodu iz slavine, a ako baš morate da koristite flaše, odaberite bolju plastiku
"Ako na dnu flaše za recikliranje vidite brojeve tri ili sedam, vratite ih nazad. Te vrste plastike vjerovatno sadrže ftalate", upozorava dr Ohner.
(Izvor:smedia.rs)