Na protestu je bilo oko stotinu advokata.
Advokat Jugoslav Tintor rekao je okupljenima da ubistvo Ognjanovića advokati vide kao čin koji je prevršio svaku mjeru.
"Bavimo se ovim poslom svjesni da taj posao nosi određeni rizik, ali taj rizik ne podrazumijeva da bilo ko, bilo koga, a kamoli advokata, može da sačeka i strijelja", kazao je Tintor ispred Višeg suda u Beogradu.
On je istakao da je reakcija advokature, da se uđe u sedmodnevnu obustavu rada, demonstracija nadležnim državnim organima, ali i građanima da advokatura bez advokata ne može da funkcioniše i da ne može da se vrši pravda.
On je izrazio očekivanje da se postignu konkretni rezultati i da se ubica Ognjanovića privede pravdi.
Tintor je naveo i da je predmet o ubistvu advokata uzet iz rada Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i predat Tužilaštvu za organizovani kriminal s obrazloženjem da i Republičko javno tužilaštvo prepoznaje ovaj čin kao napad na državu i da i to tužilaštvo prepoznaje kao slučaj od javnog interesa.
"I odavde poručujem da se advokati Beograda ne boje i da ubistvo Ognjanovića ne može ništa da promijeni. Advokatura kao samostalna i nezavisna profesija ne može da se pokoleba u čvrstoj riješenosti da štiti prava građana nezavisno od toga ko se nalazi na drugoj strani i od toga koji rizici u bavljenju ovom profesijom prijete", dodao je.
On je istakao i da je proteklih deset godina bilo više od 50 napada na advokate, poput podmetanja bombe pod automobil i klasičnih likvidacija.
"Očekujem konkretne rezultate, a da li će ih biti, vidjećemo", naveo je.
Prema njegovim riječima, imali su sastanke u Republičkom javnom tužilaštvu i u Ministarstvu pravde Srbije, te je dogovoreno da se formira radno tijelo koje je trajno i sistemsko rješenje, sa zadatkom da se bavi svim dosadašnjim slučajevima, slučajem ubistva Ognjanovića i svim budućim slučajevima napada na advokate, kao i da se preispita krivično-pravna zaštita advokata i da se preispita koje izmjene u propisima moraju biti učinjene da se stvore pretpostavke da advokati budu efikasno zaštićeni.
"Želim da poručim i Miši Ognjanoviću da bude siguran da ga sigurno njegove kolege neće prepustiti zaboravu. Ovo danas i ovih pet dana vjerujem da je samo početak drugačijeg odnosa prema advokaturi i drugačijeg odnosa advokature prema problemu kog smo svi bili svjesni, ali ne u dovoljnoj mjeri. Ovaj čin prevršio je svaku mjeru i mi odavde više nazad nemamo kud", naveo je.
On je pozvao sve nadležne institucije da se uključe i da se dođe do rezultata, jer je to ono što advokatura opravdano zahtijeva i očekuje.
Protestu je prisustvovala i članica Advokatske komore Republike Srpske Tatjana Savić, koja je navela da je u Beogradu danas kako bi podržala advokate Srbije u svim njihovim nastojanjima da se ovaj slučaj ubistva što prije riješi i da se tako nešto nikad više ne ponovi.
"Advokatura je časna profesija i ne treba advokate poistovećivati sa njihovim klijentima. Nadam se da ćete istrajati do kraja i da će počinioci što prije da se privedu pravdi", kazala je.
Na protestu je govorila i advokatica Zora Dobričanin, koja je kazala da nikada ne treba zaboraviti da kod advokata dolaze ljudi koji imaju pravni problem, te da advokati brane ljude s imenom i prezimenom, a ne klanove.
"Neophodno je da nam se omogući da radimo svoj posao", navela je.
Ona je istakla i da je pokrenuta inicijativa za osnivanje Regionalnog centra za zaštitu prava advokata jugoistočne Evrope.
"Ako ne budemo jedinstveni, pitanje je u kom sastavu će se organizovati sledeći susret ovde", zaključila je ona.
Ognjanović, koji je bio u timu odbrane nekadašnjeg predsjednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, Luke Bojovića i osumnjičenog za ubistvo francuskog navijača Brisa Tatona ubijen je u subotu, a njegov sin je ranjen.
Komentari