Gospod koji je na Sinaju zapovijedio petom zapovešću: "Poštuj oca svoga i mater svoju" pokazao je svojim primjerom kako treba poštovati svoju majku. Viseći na krstu u mukama, On se sjetio svoje Majke i pokazujući na apostola Jovana rekao joj je: "Ženo, eto ti sina". Poslije je svom učeniku rekao: "Eno ti majke". Nakon što je tako zbrinuo svoju majku, izdahnuo je.
Jovan je imao dom na Sionu u Jerusalimu, u koji se nastanila i Bogorodica i ostala je tu da živi do kraja svog života. Svojim molitvama, blagim savjetima, krotkošću i trpeljivošću mnogo je pomagala apostolima svog Sina. Uglavnom, sve do vremena svoje smrti bila je u Jerusalimu obilazeći često ona mjesta koja su je podsjećala na velike događaje i na velika djela svog Sina.
Često je posjećivala Golgotu, Vitlejem i Jeleonsku goru. Od njenih dužih putovanja pominje se njena posjeta svetom Ignjatiju Bogonoscu u Antiohiji, posjeta svetom Lazaru četvorodnevnom, episkopu kiparskom, posjeta Svetoj Gori koju je ona blagoslovila i rad u Efesu sa svetim Jovanom za vrijeme velikog gonjenja hrišćana u Jerusalimu.
U svojoj starosti često se molila Bogu na Jeleonskoj gori, na mjestu Vaznesenja, da je što prije uzme sa ovog svijeta. Jednom prilikom javio joj se arhangel Gavril i rekao joj je da će za tri dana biti upokojena. Sa velikom radošću ona se vratila kući poželevši da još jednom u životu vidi sve Hristove apostole.
Gospod joj je ispunio tu želju i svi apostoli, nošeni anđelima i oblacima, odjednom su stisli u Jovanov dom na Sionu. Obradovala se kad je vidjela svete apostole, ohrabrila ih, posavjetovala i utješila i potom je mirno predala svoj duh Bogu bez ikakve muke i tjelesne bolesti.
Apostoli su uzeli kovčeg iz koga je izlazio aromatični miris sa njenim tijelom i u pratnji mnoštva hrišćana prenijeli su ga u Getsimanski vrt u grobnicu svetih Joakima i Ane. Od zlobnih Jevreja zaklanjao ih je oblak. Neki jevrejski svještenik, Antonije, dohvatio je rukama kovčeg u namjeri da ga preturi, ali u tom momentu Božji anđeo mu je odsjekao obije ruke. Tada je on zavapio apostolima za pomoć i dobio je isceljenje nakon što je izjavio svoju vjeru u Isusa Hrista.
Apostol Toma je izostao da bi se opet otkrila jedna nova i preslavna tajna o Presvetoj Bogorodici. Trećeg dana je stigao, poželio da celiva tijelo Presvete i kad su otvorili grob našli su samo platno, ali ne i tijela u grobu. Iste večeri Bogorodica se javila apostolima, okružena brojnim anđelima i rekla im: "Radujte se, ja ću biti s vama navijek".
Ne zna se tačno koliko je Bogorodica imala godina kad je umrla, ali preovlađuje mišljenje da je imala više od šezdeset godina.
Prema vjerovanju Srba, u periodu između dve Gospojine, ili periodu prelaza, važno je obaviti obrede kojima se izražava zahvalnost Bogorodici, zaštitnici žena, za rađanje djece, a zatim za rodnost i plodnost zemlje i stoke.
Za praznike Veliku i Malu Gospojinu običaj je da, naročito žene, poštuju veliki broj zabrana, koje se odnose na obavljanje poslova u kući i oko nje.
Isto tako sjutra nije dobro išta raditi rukama, naročito poslove sa iglama, ili uopšte započinjati nov posao.
Bogorodica je zaštitnica svega živog na zemaljskoj kugli, a posebno - porodilja i majki. One se u slučaju preke potrebe prvo obraćaju Majci Bogorodici. Njena ikona se nalazi u svakoj kući vjerujućih Srba.
Vjerovalo se da na Veliku Gospojinu, malo sastrugane boje sa njene ikone ili freske, ako se popije razmućeno u vodi, može pomoći kod mnogih ženskih bolesti.
Presveta Bogorodica je, prema vjerovanju Srba, zaštitnica bolesnih, pa su za Veliku Gospojinu mnogi bolesnici odvođeni na izvore ljekovite vode da se umiju.
Vjeruje se i da bilje i trave ubrane na Veliku Gospojinu imaju izuzetno ljekovita svojstva. Beru se borovnice i ljekovite trave, a vjeruje da se će one donijeti zdravlje i blagostanje svima u domu.
Proslavljanje Velike Gospojine u Srbiji pratili su vašari na kojima su se ljudi u prazničnom raspoloženju okupljali radi upoznavanja i druženja, ili trgovine. Na vašarima su se momci i djevojke upoznavali, igrali u kolu, a tu su se najčešće i svadbe ugovarale.
Telegraf
Komentari