Radionicom "Damskog srca" dominira zvuk tupice, jedine alatke koja se koristi u ovom poslu, a služi da sabije niti na vertikalnom razboju. Kao prije više vjekova, radi se ručno tehnikom klečanja, odnosno, kako kažu pirotske ćilimarke, uz pomoć njihovih prstiju i očiju. Kažu da tkalja mora da posjeduje "umjetničku nit", ali i specifian karakter.
"Treba da budete mirni, nervozne osobe ne mogu biti ćilimarke. Kad počnete da radite šaru, unesete se cijeli u taj posao, zaboravite na sve ostalo, posvećujete se ćilimu sve dok se ne završi. Jednostavno, utkate sebe u taj dio ćilima", kaže Jasmina Kirov, koja u zadruzi radi od osnivanja 2009. godine.
Njena koleginica Biljana Đorđević na poslu ima i pomoć - u radionicu često dolazi njena sedmogodišnja ćerka Lena. U ovoj porodici će tradicija prenošenja tajne tkanja pirotskog ćilima s koljena na koljeno biti nastavljena.
"Lena je gledala kako ja radim, pa je i sama zavoljela. Koristi svaki trenutak da dođe i uči zanat. Planiramo da nastavimo tradiciju i da ona nauči da tka. Vidim da voli, da je interesuju šare i boje", kaže Biljana.
Zanatsku zadrugu, jedinu koja ima sertifikat za izradu originalnog pirotskog ćilima, otvorila je Slavica Ćirić u momentu kada su se druge zatvorile, a ona poželjela da ćilimarstvu, "starom umjetničkom zanatu na rubu opstanka", produži život.
"Pirotski ćilim je proizvod sa zaštićenim geografskim porijeklom. Grad Pirot je 2002. godine izvršio zaštitu po Elaboratu, u kome je dato 95 šara, 122 ornamenta i vrlo strogi kriterijumi za izradu. Izrađuje se isključivo od vune ovce iz pirotskog kraja, autohtone ovce pramenke", priča Slavica.
Upravo zbog oštre vune, koja može da se tanko uprede, a da niti ostanu čvrste, ćilim ima rok trajanja od oko 200 godina. Ćilimarke kažu da se sto godina može gaziti po jednoj, i još toliko po drugoj strani ćilima.
"Ono po čemu se pirotski ćilim još izdvaja jeste to što nema naličje. Ima dva identična lica. Radi se isključivo iz jednog dijela, nema spajanja ma koje dimenzije bio i ima simetriju", objašnjava Slavica.
Ako poštuje Elaborat, vješta tkalja, koja napamet zna šare i radi osam sati dnevno, za mjesec dana istka 80 kvadratnih centimetara ćilima. Zato i ne čudi što je cijena za metar kvadratni oko 400 eura. U ponudi ima i suvenirskih dimenzija ćilima koje se često naručuju za ukras ili kao poklon poslovnim prijateljima u inostranstvu.
Elaborat propisuje da šara, od koje je svaka svojevrsni simbol, mora zadržati milimetarski preciznu dimenziju i biti urađena bez modifikacija. Zato Slavica kaže da je pirotski ćilim "misterija, matematika i logika".
"Ćilimi su slikovna pisma. Čitači simbola mogu da pročitaju poruku ćilima, kakvu je namjenu imao u domaćinstvu, da li se porodica štitila od negativne energije, htjela da napreduje, imala kćer za udaju...", kaže predsjednica "Damskog srca".
Vjeruje se da je šara "oktopod" vezana za period kada je Balkan bio pod vodom, da se šara "bomba" stavlja pored bebe kako bi brže napredovala, da "Kondićeva šara" otlanja uroke, "gugutke" donose sreću, "treće oko" prati vlasnika na daljinu i čuva ga...
Osim da, prema legendi, šire čudotvorne moći, ćilimi su vjekovima unazad imali još važnih uloga - prema njihovom broju u nekom domu mjerilo se porodično bogatstvo, a djevojke koje su tkale lijepe ćilime bile su cijenjenije u društvu.
Danas je pirotski ćilim prepoznatljiv srpski brend koji državnici često biraju kao diplomatski poklon. Tkalje iz "Damskog srca" vjeruju da će ovaj zanat opstati jer je svaki komad koji naprave unikatan, vrhunskog kvaliteta i izrađen s ljubavlju.
"Dok smo žive i zdrave, ćilim će živjeti", poručuju one.
Komentari