Današnji događaj okupio je najviše državne zvaničnike, predstavnike akademske zajednice, kao i ambasadore stranih država u Crnoj Gori.
Aleksandar Drljević, foto:AA
Aleksandar Drljević, glavni pregovarač Crne Gore sa EU, kazao je u svom govoru da je Berlinski kongres 1878. godine predstavljao prekretnicu u istoriji Crne Gore, dajući snažan pečat na njenu ekonomsku, političku, kulturnu i ukupnu stvarnost.
„Ovaj događaj je imao dalekosežne posljedice po modernu istoriju cijelog kontinenta i bio je svojevrstan uvod u kraj imperija koje su do tada vladale svijetom. Najvažniji segment Berlinskog procesa je međunarodno priznanje državnog subjektiviteta Crne Gore. Taj čin je predstavljao novu stranicu naše istorije, na čijim temeljima je započeto stvaranje moderne i evropske države. Danas, 140 godina kasnije, Crna Gora je članstvom u NATO stala rame uz rame sa evropskim i svjetskim silama, ovoga i onoga vremena“, kazao je Drljević.
Direktor Istorijskog instituta Crne Gore Radoslav Raspopović kazao je da je Berlinski kongres jedan od najznačajnijih ikad održanih u Evropi i jedan od najkrupnijih događaja istorije slovenskih država, posebno Crne Gore i Srbije, kao i Bugarske i Rumunije.
„Na njegovim odlukama utemeljen je jedinstven datum u istoriji državnosti Crne Gore i definitvno riješeno pitanje njenog međunarodnog statusa“, rekao je Raspopović.
Foto:AA
Rektor Univerziteta Crne Gore Danilo Nikolić kazao je da su se danas okupili da akcijom simboličnog sađenja 140 sadnica afirmišu crnogorsku istoriju, državotvornu tradiciju i slobodarski duh.
„Kao i da promovišemo društveno odgovorno ponašanje prema prirodnoj baštini, životnoj sredini i budućim generacijama“, rekao je Nikolić.
Duško Marković, foto:AA
U čast današnjeg datuma, premijer Crne Gore Duško Marković, predsjednik Skupštine Ivan Brajović, članovi akademske zajednice i ambasadori stranih država u Crnoj Gori zasadili su 140 sadnica ispred Rektorata.
Ivan Brajović, foto:AA
Komentari