"Mi ne želimo nikakve prečice ka članstvu u EU. Nije nam važan status, važan nam je kvalitet života. Želimo da naši građani žive kao svi građani EU. Želimo da proces pridruživanja Evropi teče normalno, bez bespotrebnog ubrzavanja, da sve što uradi, uradi kvalitetno, rekao je Đukanović na predavanju na temu ,,Evropska perspektiva Zapadnog Balkana - crnogorsko iskustvo“, prenosi Pobjeda.
Oksfordska unija je studentsko društvo renomiranog istoimenog univerziteta osnovano još 1823. godine, a tokom 95 godina postojanja ugostilo je velikane poput Alberta Ajnštajna, Vinstona Čerčila, Stivena Hokinga, više američkih predsjednika, kao i brojne istaknute ličnosti u raznim oblastima iz cijelog svijeta…
Đukanović se na početku predavanja osvrnuo i na tradicionalno prijateljstvo Crne Gore i Velike Britanije, te istakao da je čast biti predavač u tom eminentnom zdanju.
"Naročito ako predstavljate malu balkansku zemlju kao što je Crna Gora, jedna od najmlađih država u Evropi i svijetu. Neko je rekao da je Crna Gora zemlja sa najvećom proizvodnjom istorije odmah poslije Vatikana, vjerujem da je to poznato i britanskoj javnosti. Ove godine obilježavamo 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Ujedinjenim Kraljevstvom. Ovih dana se slavi stogodišnjica od Prvog svjetskog rata u kojem je Crna Gora bila na strani sila Antante. Anektirana je od strane Srbije i bez svog državnog imena postala sastavni dio kraljevine, što su prihvatile tadašnje velike sile u Versaju i tako je izbrisana stara evropska država sa geografske karte. Ostalo je upamćeno da je član britanskog parlamenta tada konstatovao: „Sa sa Crnom Gorom se ne bi tako postupilo ni da se borila na strani naši protivnika“, kazao je Đukanović u uvodnom dijelu predavanja.
Predsjednik je istakao da je „savremena Crna Gora poznata što je svoju nezavisnost obnovila mirnim putem, po najvišim evropskim standardima, na referendumu 21. maja 2006. godine pod pokroviteljstvom EU“.
"Danas, nakon 12 godina, Crna Gora je stabilna multietična demokratija koja se dinamično približava svojim strateškim ciljevima. Devedesetih godina Crna Gora je bila jedina repubilika na čijem prostoru nije bilo rata, Crna Gora je multietnička zajednica. Novo umijeće i savremena karakteristika Crne Gore je to što smo ’99 godine uspjeli da izbjegnemo bespotrebni rat u kojeg je tadašnja politika uvela Srbiju i Crnu Goru. Već tad smo odlučili da Crnu Goru uvedemo u društvo evropskih država, kazao je Đukanović. Predsjednik je istakao da je ,,namjera da se Crna Gora vrati Evropi, te da budemo podsticajan faktor da se Zapadni Balkan, koji je predugo bio van evropskog kolosijeka, vrati evropskom društvu“.
"Ukoliko želimo da vratimo region Evropi, onda moramo da uspostavimo društvene reforme, a to nije lak zadatak. Zbog toga opredjeljenje Crne Gore znači ulazak u neke nove stranice balkanske istorije. Zbog toga je puno otpora, jer se ljudi plaše nepoznatog. Zbog toga je ozbiljan zadatak koji stoji pred politikom država Zapadnog Balkana ukoliko žele da obezbijede evropski kvalitet života u našem regionu", kazao je Đukanović, piše Pobjeda.
Predsjednik je konstatovao, govoreći o perspektivi evropske integracije, da u Uniji ne postoji entuzijazam za proširenjem koji se prepoznavao ranije.
"Danas su ponovo prisutni tonovi da je Evropi potrebna konsolidacija da bi tek onda mogla razmišljati o proširenju. Postoji i kolebanje, da li treba nastaviti ili barem da li treba nastaviti ovakvu politiku proširenja. Vrlo jasno saopštavam: bilo proširenja ili ne, postojala Unija ili ne, bila ovakva ili onakva, Crna Gora nepokolebljivo ide dalje usvajanjem evropskog sistema vrijednosti i boljeg kvaliteta života njenih građana. Mislimo da je ovo taj prekretnički trenutak i da Crnu Goru i Balkan treba vratiti svojoj evropskoj kući. To je jedini dobar izbor, ne samo za Crnu Goru nego i za Zapadni Balkan i za Evropu", kazao je Đukanović.
Predsjednik je ocijenio da je integracija Zapadnog Balkana od suštinske važnosti za Evropu.
"To je zapravo imperativ koji donosi dobro svima i zbog toga mislim da je jako važno da glasovima, poput crnogorskog, opominjemo ljude, makar bili i na važnijim evropskim adresama nego što su balkanske, da nemaju pravo na odustajanje od vizije. Razumijem glasove koji kažu da je potrebno konsolidovati Evropu. Potrebno je konsolidovati svaki sistem nakon krize, ali najbolja konsolidacija Evrope je njeno ujedinjenje. Zato te procese treba raditi istovremeno, i konsolidovati Evropu i pomoći joj da oporavi svoju arhitekturu koja se pokazala nedovoljno dobrom u uslovima krize. Ali tako da to ne ugrozi viziju koja znači dalje ujedinjenje Evrope", kazao je predsjednik Đukanović.
Crnogorski predsjednik je istakao i da je Evropa posljednjih 15 godina malo radila na kohezionom faktoru.
"Predugo je Evropa motivaciju za svoje ujedinjenje crpila na obezbijeđenom miru, što je najveća vrijednost EU nakon Drugog svjetskog rata. Ali, danas su stasale nove generacije koje se više i ne sjećaju tih ratova, i koje možda ti ratovi mnogo i ne zanimaju, u svakom slučaju nijesu nešto što pokreće njihov um - kako dalje doprinijeti zajedničkom globalnom dobru, tako da mislim da su lideri na nacionalnom i evropskom nivou obavezni da ozbiljno dosmišljavaju to što će biti koheziono tkivo buduće evropske integracije". zaključio je Đukanović svoje predavanje.
Sa Oksforda su, kako se čulo tokom predavanja, pozdravili predsjednika zemlje sa bogatom istorijom, zemlje koja je članica NATO i zemlje koja će biti prva naredna članica Unije.
Komentari