Iako su svi učesnici istraživanja već imali probleme vezane za usamljenost, nijedan od njih nije imao istoriju psihoza ili narkomanije.
Kako raste broj korisnika interneta, tako se povećava i broj povezanih psihotičnih poremećaja. Kompjuterske komunikacije, kao što su Fejsbuk i grupe za “čet”, veoma su bitni za razvoj psihičkih bolesti – smatra vodeći istraživač na projektu, Uri Nican.
Studija je dovela do zaključaka koji ukazuju na ditektu vezu između psihotičnih epizoda i upotrebe interneta.
Sva trojica pacijenata uključena u istraživanje tražili su utočište od usamljenosti, a utjehu su našli upravo u intenzivnim virtuelnim odnosima.
Iako su ovi odnosi na početku pozitivno uticali na pacijente, na kraju su ipak doveli do bola, izdaje i zadiranja u privatnost.
Pacijenti su dijelili neke krucijalne karakteristike, kao što su usamljenost i ranjivost uzrokovani gubitkom voljene osobe, bili su relativno neiskusni u kontaktu sa tehnologijom, i nisu imali istoriju psihoza i zloupotreba narkotika – rekao je Nican.
On dodaje da su se u svakom od slučajeva pojavili simptomi halucinacija, anksioznosti i zbunjenosti.
Dobra vijest je da su svi pacijenti, koji su dobrovoljno pristali na tretman, uspjeli da se u potpunosti oporave, uz pomoć adekvatne brige i terapije – zaključuje naučnik.
Izvor (Tehnologija.me)