“Najviše oboljelih bilo je u Herceg Novom (611 slučajeva), Podgorici (558), Nikšiću (341), zatim u Beranama (221) i Kolašinu (69). Tokom cijele 2017. godine bilo je prijavljeno ukupno 1.593 oboljele osobe”, rekli su iz Instituta.
U proteklih 10 godina u Crnoj Gori broj oboljelih od varičele kretao se u rasponu od 2.083 registrovanih u 2010. godini, do 6.057 u 2016. pri čemu se, pojašnjavaju, svake godine u prosjeku prijavi oko pet lokalnih epidemija, odnosno masovnijeg obolijevanja u lokalnoj zajednici. Najviše oboljelih tokom prošle godine evidentirano je u novembru 545 i decembru 396 osoba.
“Najčešći uzrast oboljelih je nula do četiri godine (1.243 registrovana slučaja) i pet do devet godina (760 registrovanih slučajeva), što čini oko 84 odsto od ukupnog broja oboljelih. U odnosu na prethodnu godinu ista je životna dob najčešće oboljelih, kao i sličan odnos u odnosu na ukupan broj oboljelih”, kazali su iz Instituta.
Varičela ili ovčje boginje je, po pravilu, klinički blago osipno oboljenje koje ima veoma visoku zaraznost.
“Virus se lako i brzo širi među osjetljivom populacijom, a posebno među djecom u kolektivima. Period kontakta sa oboljelim do pojave prvih simptoma (period inkubacije) iznosi do dvije sedmice, a tegobe obično traju sedam do 14 dana, pri čemu bolest počinje blagom temperaturom, osipom po koži i nerijetko sluzokožama, praćenim svrabom i bolovima”, objašnjavaju iz Instituta.
Nakon preležane bolesti, ističu, ostaje doživotan imunitet, a kod najvećeg broja djece varičela prođe bez komplikacija. Ne postoji specifična terapija za varičelu već se samo tretiraju simptomi, a oboljeli treba da miruju i, kako su rekli, unose dovoljno tečnosti.
Komentari