Ro­man Lji­lja­ne Ha­bja­vić-Đu­ro­vić „Sjaj u oku zvije­zde”
Lji­lja­na Ha­bja­vić-Đu­ro­vić

Vje­ru­jem u hri­šćan­ske ide­a­le

Ro­man Lji­lja­ne Ha­bja­vić-Đu­ro­vić „Sjaj u oku zvije­zde”

Ma­li je broj pi­sa­ca na ovim na­šim pro­sto­ri­ma ko­ji se mo­gu po­hva­li­ti či­ta­no­šću knji­ga kao što je to slu­čaj sa Lji­lja­nom Ha­bja­no­vić Đu­ro­vić

Po­red to­ga, mo­že se po­hva­li­ti i da spa­da u red na­ših naj­pre­vo­đe­ni­jih pi­sa­ca. U pri­log to­me go­vo­re i či­nje­ni­ce. Ro­man Lji­lja­ne Ha­bja­vić-Đu­ro­vić „Sjaj u oku zve­zde” je naj­pro­da­va­ni­ja knji­ga u Cr­noj Go­ri i Sr­bi­ji u pro­te­kloj go­di­ni. To je ro­man o sna­zi vje­re, o stva­ra­la­štvu i žr­tvi, o da­ro­vi­ma Du­ha sve­to­ga, ne­vi­dlji­voj svje­tlo­sti iko­na. No, to je isto­vre­me­no i ro­man o že­na­ma ko­je su mi­je­nja­le isto­ri­ju slav­nog Vi­zan­tij­skog car­stva i isto­ri­ju hri­šćan­stva. Glav­ne ju­na­ki­nje ro­ma­na su tri iz­u­zet­ne že­ne, ko­je su ži­vje­le su u do­ba iko­no­bor­stva. Pri­ča o vi­zan­tij­skim ca­ri­ca­ma Iri­ni i Te­o­do­ri, dok je tre­ća ju­na­ki­nja Li­li­ja, iko­no­pi­sac. Mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je je na­veo da „svje­tlost ko­ja si­ja iz „oka Zve­zde”, u ovoj knji­zi opi­sa­na, ot­kri­va nam, vje­štim pe­rom spi­sa­telj­ke, div­nu isti­nu: sve što po­sto­ji, od ato­ma do sa­zvi­je­žđa, sve vi­dlji­vo i ne­vi­dlji­vo, po svo­joj pri­ro­di je li­ko­vi­to i sli­ko­vi­to. Sve po­sto­je­će svo­jom li­je­po­li­ko­šću isi­ja­va iskon­sku lje­po­tu, utka­nu u sve­u­kup­nu tvo­re­vi­nu Bož­ju. Iz­nad sve­ga pak, čo­vjek je „sli­ka i pri­li­ka Bo­ga slo­va, naj­ljep­šeg iz­me­đu si­no­va ljud­skih, ko­ji je kao Bo­go­čo­vjek sli­ka (iko­na) Bo­ga Oca Ne­vi­dlji­vog”.

- Ve­li­ka či­ta­nost ovog, kao i osta­lih ro­ma­na iz mog du­hov­nog ci­klu­sa, ta­ko­đe po­tvr­đu­je na naj­ljep­ši i vr­lo ja­san na­čin da naš na­rod vo­li svo­ju vje­ru i svo­ju isto­ri­ju i da to ni­ko i ni­šta ne mo­že da pro­mi­je­ni – ka­že za „Dan” Lji­lja­na Ha­bja­no­vić - Đu­ro­vić.

●Pro­te­kla kao i ova go­di­na za Vas je u zna­ku pu­to­va­nja. Go­stu­je­te če­sto u ino­stran­stvu ra­di pro­mo­vi­sa­nja Va­ših ro­ma­na i su­sre­ta sa no­vim či­ta­o­ci­ma...

-U ino­stran­stvu je do da­nas ob­ja­vlje­no ukup­no 30 mo­jih ro­ma­na, na 13 je­zi­ka, u 45 iz­da­nja. Još ne­ko­li­ko je u pri­pre­mi ili u štam­pi. Ovi po­da­ci go­vo­re da je ve­ći­na ino­stra­nih iz­da­va­ča po­sli­je pr­ve ob­ja­vlje­nje knji­ge že­lje­la da na­sta­vi­mo sa­rad­nju, za­to što su te knji­ge či­ta­o­ci za­vo­lje­li, o če­mu svje­do­če po­no­vlje­na iz­da­nja. Do­bri i ugled­ni po­zna­va­o­ci knji­žev­no­sti u ino­stran­stvu pi­šu i go­vo­re o me­ni kao o pi­scu ko­ji je do­nio ne­što no­vo u srp­sku, i ne sa­mo srp­sku, knji­žev­nost. Vi­de ori­gi­nal­nost ro­ma­na ko­je pi­šem, jer to ni­su kla­sič­ni isto­rij­ski ro­ma­ni, već je isto­rij­ska pri­ča sa­mo okvir da bi se iz­ni­je­lo ne­ko va­žno uče­nje Sve­tih ota­ca i na­še Cr­kve.

●Kao pi­sac knji­ga ko­je za­di­ru u naj­du­blja, naj­te­ža i naj­zna­čaj­ni­ja pi­ta­nja vje­re ka­ko oda­gna­va­te stra­ho­ve, sum­nje? Šta hra­ni Va­šu vje­ru da će­te us­pje­ti i is­tra­ja­ti nad te­mom ko­ju ste oda­bra­li?

Vje­ru­jem da su sve knji­ge već ne­gdje na­pi­sa­ne i da sa­mo po­ne­ko od nas do­bi­je tu mi­lost da ono što mo­ra bi­ti re­če­no pot­pi­še svo­jim ime­nom. Ta­ko­đe, vje­ru­jem da pi­sci, i uop­šte umjet­ni­ci, ne bi­ra­ju te­me i sa­dr­ža­je svo­jih dje­la, već da bi­va­ju iza­bra­ni. Vje­ru­jem i da po­sto­ji vri­je­me za ne­ke te­me, i da to vri­je­me ne od­re­đu­ju ni pi­sci, ni kri­ti­ča­ri, ni knji­žev­na mo­da već Onaj „ko­ji di­še gdje ho­će, i glas Nje­gov ču­je­mo, a ne zna­mo oda­kle do­la­zi ni ku­da ide“, da­kle Duh Sve­ti. On na­dah­nju­je sva­ko­ga ko či­ni do­bro i Bo­gu ugod­no dje­lo, pa i me­ne. A u stva­ra­nju ro­ma­na, isto kao i u sli­ka­nju iko­na, sa­dej­stvu­ju i ju­na­ci o ko­ji­ma pri­čam. Hra­brost i sna­gu da­ju mi vje­ra, lju­bav i na­da. I o to­me sam, kroz lik iko­no­pi­sa­telj­ke Li­li­je, pi­sa­la u ro­ma­nu „Sjaj u oku zve­zde”.

Po­sto­ji li mo­žda i ne­ki kon­kre­tan oslo­nac pri­li­kom pi­sa­nja?

- Ka­da ni­sam si­gur­na šta sam ura­di­la za­mo­lim mi­tro­po­li­ta Am­fi­lo­hi­ja da pro­či­ta ru­ko­pis. To mi mno­go zna­či i da­je mi ve­li­ku si­gur­nost. Osje­ćam kao po­se­ban bla­go­slov što mi je mi­tro­po­lit dao slo­bo­du da mo­gu da mu se obra­tim, i ve­o­ma sam mu za­hval­na što po­red svih bri­ga i oba­ve­za uvi­jek na­đe vre­me­na i za me­ne. Tre­ba is­ta­ći i ve­li­ki zna­čaj mo­li­tve. Jer, pra­va, pre­da­na, iskre­na mo­li­tva je raz­go­vor du­še s Bo­gom. Po­sve­će­nost vje­ri na­dah­nju­je me kao stva­ra­o­ca. Od ka­ko se tru­dim da bu­dem s Bo­gom ja vi­dim da­lje i du­blje ne­go pri­je. Sa­zna­jem ono o če­mu ne­ka­da ni mi­sli­la ni­sam. I o to­me pi­šem. A du­bi­na ni­je u sum­nji, već u pu­ni­ni spo­zna­je. Kod me­ne su u pot­pu­nom sa­gla­sju moj du­hov­ni ži­vot i moj rad. Ži­vim kao što pi­šem. I pi­šem kao što ži­vim. To je ve­li­ki bla­go­slov.

Re­kli ste vi­še pu­ta da svu za­hval­nost du­gu­je­te Pre­sve­toj Bo­go­ro­di­ci i Sve­toj Pet­ki, či­ta­o­ci­ma i svo­joj po­ro­di­ci. Šta je naj­va­žni­je u va­šem po­ro­dič­nom ži­vo­tu?

- Još pri­je mno­go go­di­na i svoj rad i sav svoj ži­vot pre­da­la sam Pre­sve­toj Bo­go­ro­di­ci. Sve što stvo­rim, njoj je po­sve­će­no. Sva­ku knji­gu ko­ju na­pi­šem pri­mam kao dar nje­ne do­bro­te i mi­lo­sr­đa i isto­vre­me­no je pri­la­žem kao uzdar­je njoj ko­ja mi je sve da­la. U po­ro­di­ci, pak, naj­va­žni­ja je me­đu­sob­na lju­bav, a naj­vi­ši ste­pen lju­ba­vi je ra­zu­mi­je­va­nje. Ne ve­li­ko­du­šno ili nad­moć­no po­pu­šta­nje, već pra­vo, su­štin­sko ra­zu­mi­je­va­nje za ono što je naj­va­žni­je sva­kom čla­nu po­ro­di­ce. Sva­ka pra­va lju­bav je da­va­nje. Ako u jed­noj za­jed­ni­ci sva­ko da­je, sva­ko će i pri­ma­ti.

● Ne­dav­no ste u svo­joj iz­da­vač­koj ku­ći po­kre­nu­li edi­ci­ju „Zlat­ni vi­tez”.

-„Zlat­ni vi­tez“ je da­nas ve­li­ki kul­tur­ni po­kret ko­ji oku­plja stva­ra­o­ce iz svih obla­sti umjet­no­sti, pri­je sve­ga iz slo­ven­skih ze­ma­lja, oko de­vi­ze: „Za hri­šćan­ske ide­a­le i za uz­di­za­nje čo­vje­ko­ve du­še”. „Zlat­ni vi­tez” na­stao je 1992. go­di­ne u Mo­skvi kao Me­đu­na­rod­ni film­ski fe­sti­val, a ka­sni­je su u okvi­ru nje­ga osno­va­ni po­zo­ri­šni, mu­zič­ki, li­kov­ni i li­te­rar­ni fe­sti­va­li. Pri­dru­žu­ju­ći se ovom po­kre­tu i tru­du za hri­šćan­ske ide­a­le i uz­di­za­nje čo­vje­ko­ve du­še ja sam osno­va­la isto­i­me­nu edi­ci­ju sa na­mje­rom da ob­ja­vlju­jem knji­ge naj­zna­čaj­ni­jih sa­vre­me­nih ru­skih pi­sa­ca, kao i dje­la la­u­re­a­ta na­gra­de „Zlat­ni vi­tez” iz svih slo­ven­skih ze­ma­lja. Do sa­da sam u ovoj edi­ci­ji ob­ja­vi­la dva iz­van­red­na ro­ma­na - „Opro­štaj sa Ma­tjo­rom” Va­len­ti­na Ras­pu­ti­na i „Tre­ća prav­da” Le­o­ni­da Bo­ro­di­na. Sve tro­ško­ve ve­za­ne za ob­ja­vlji­va­nje ovih knji­ga po­kri­vam iz za­ra­de na svo­jim knji­ga­ma. Da­kle, ula­žem svoj no­vac, vri­je­me i ener­gi­ju u ono u šta vje­ru­jem. A vje­ru­jem u ne­ras­ki­di­vo brat­stvo slo­ven­skih na­ro­da. I vje­ru­jem u hri­šćan­ske ide­a­le. U uz­di­za­nje čo­vje­ko­ve du­še.

(Izvor:Dan)