Po preostalih sedam tužbenih zahtjeva parnični postupci su u toku, a porodica Kalić u tim predmetima od države traži 6.889.901 euro. Takođe, nije isključeno ni da će se iznosi koje ova rožajska porodica traži od države povećati, jer će za predmete koji su u toku tokom ročišta biti obavljena vještačenja kojima će se utvrditi nastala šteta, odnosno izgubljena dobit.
Prema podacima koje je Danu dostavio predsjednik Osnovnog suda u Rožajama Zahit Camić, do sada je okončan samo jedan predmet u ovom sudu kojim su Kalići zbog izgubljene dobiti za onemogućeni rad firme "M petrol” tražili 831.342 eura.
“U ovom predmetu donijeta je presuda i tužiocu je dosuđeno 434.877 eura. Na presudu je izjavljena žalba i spisi se nalaze kod Višeg suda u Bijelom Polju”, navedeno je u odgovorima redakciji Dana koje potpisuje Camić.
Prema podacima iz suda, rasprave su završene u četiri predmeta. Očekuje se odluka o tužbi kojom Kalići radi naknade štete za firmu "Turjak” od države traže naknadu štete u iznosu od 800.000 eura. Okončan je i predmet kojim Rožajci radi izgubljene dobiti za preduzeće "Tajson” traže 704.671 euro. Naknadu štete u iznosu od milion i po Kalići traže i zbog firme "Kristal”. Glavna rasprava završena je i po tužbi kojom Rožajci traže najveći iznos -1.925.178 eura na ime stvarne štete koja je nastala u firmi "M petrol”.
U preostala tri predmeta raspava je u toku. U tim tužbama Kalići radi naknade štete za preduzeće "Turjak” traže 800.000 eura. Glavna rasprava nije završena ni u parničnom postupku u kojem za hotel "Rožaje” od države traže milion eura, kao ni u predmetu formiranom po tužbi kojom za preduzeće "Turjak” traže 743.916 eura.
Osim predmeta u Osnovnom sudu u Rožajama, Kalići protiv države vode postupke i pred osnovnim sudovima u Podgorici, Kotoru i Ulcinju. I u tim pred metima traže višemi lionske naknade uglavnom zbog štete koja je nastala u njihovim objektima, firmama, pa i vozilu "hamer” dok je država raspolagala njihovom tada zaplijenjenom imovinom.
Ranijom odlukom Višeg suda u Bijelom Polju Mersudin i Amina Kalić, brat i supruga kontroverznog rožajskog biznismena Safeta Kalića, dobili su nešto više od 33.000 eura, umjesto prvobitno dosuđenih 46.500 eura, zbog neosnovanog hapšenja.
Prvostepenom odlukom Osnovnog suda u Bijelom Polju odlučeno je da je država Crna Gora obavezana da Mersudinu Kaliću na ime naknade štete zbog neosnovanog lišenja slobode, umjesto prvobitno dosuđenog iznosa od 32.500 eura, isplati 19.260 eura sa zakonskom kamatom.
Na taj način je njegova naknada na ime nematerijalne štete smanjena za nešto više od 13.000 eura.
Odluka o naknadi zbog neosnovanog hapšenja Amine Kalić ostala je ista. Tom presudom država je obavezana da Amini Kalić na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog povrede ugleda, časti, slobode i prava ličnosti, a zbog neosnovanog lišenja slobode u periodu od 28. septembra 2011. godine do 5. marta 2012. godine, isplati iznos od 14.000 eura.
Kalići su pravosnažno oslobođeni optužbe da su se od 2005. do juna 2011. godine udružili da putem bankarskog i finansijskog poslovanja prikriju način sticanja novca za koji su znali da je pribavljen krivičnim djelom neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, izvršenim od strane kriminalne organizacije čiji je jedan od organizatora bio Mersudin Kalić. Teretili su se za pranje 7.773.127,06 eura.
Komentari