Zvijezda kratkometražnog filma „Curfew“, mlada Fatima Ptacek, dokazuje da pripada upravo posljednjoj, „najmršavijoj“ kategoriji i donosi jedno od najboljih „dječjih“ izvođenja u posljednjih nekoliko godina.
Pred samoubistvom
curfew short film 300x167 Filmska kritika „Curfew“: Devetnaest minuta čiste magijeRitchie (Shawn Christensen) leži u kadi punoj vode potpuno obučen sa oštrim brijačem u ruci. U njegovim tamnim očima oslikano je crno sunce melanholije koja polako ubija i odnosi volju za životom. Ritchie je potpuno spreman da spusti ruke i vodu i preda se ništavilu, kad se oglašava crveni telefon. Njegovo ispijeno lice krivi se od apsurda. Jasno je da je on usamljeni i nesrećni muškarac kojem telefon vjerovatno nije zazvonio godinama prije, a zvoni sada, taman kada je krenuo da obavi „stvar od životnog značaja“. Misleći valjda da samoubistvo može sačekati još koji minut ako je moglo čekati cijelog njegovog mizernog života, Ritchie poseže za slušalicom. Sa druge strane čuje uspaničeni glas svoje sestre sa kojom se nije čuo godinama.
Sestra ga moli da na nekoliko sati pričuva njenu ćerku Sophie (Fatima Ptacek). Naglašava da nema koga da pozove osim njega i da ga zove upravo zbog toga jer zna da je uvijek dostupan i da nikada ne radi ništa važno u životu. Sestra ga moli da jednom u životu uradi nešto kako treba. Ritchiejevo lice je bezizražajno. Odgovara joj potpuno normalnim glasom, kao da se trenutno ne „bavi“ samoubistvom i dolazi da pokupi Sophie.
Ne zna ništa o djevojčici, niti je spreman za susret sa sestričnom koju nije vidio od kada je bila u kolijevci. Sa druge strane, Sophie je čula mnogo o ujakovoj narkomanskoj prošlosti. Postavlja mu specifična pravila za ostatak večeri i ponaša se prema njemu kao da je ona bejbisiterka u cijeloj priči. Od prvog susreta i prve rečenice koju razmjenjuju sve miriše na propast. Ali, kako vrijeme odmiče, neprijatni početak ostaje u prošlosti. Dva glavna junaka počinju graditi neobičan most od riječi i usmjeravaju noć u potpuno neočekivanom pravcu.
Sa zvučnika u jednom trenutku dopire pjesma „Sophie, So Far“, koju je komponovao režiser i koja nevjerovatno podsjeća na muzički stil grupe The Cure. Sophie je oduševljena melodijom i počinje igrati po stazi za kuglanje. Djevojčica nosi izraz čistog uživanja na licu i potpuno se stapa sa muzikom ne obraćajući pažnju na svijet oko sebe. Ipak, iako ona ne primjećuje svijet, to ne znači da svijet ne vidi nju. U jednom trenutku svi u kuglani se dižu na noge i počinju oponašati njene pokrete. Ritchie samo zuri u ljude koji igraju. Ne uspijeva da se pomjeri i prepusti igri, onesposobljavaju ga njegovi unutrašnji demoni. Scena u kuglani je jedan od najslikovitijih i najuspješnijih filmskih portreta izolovanog čovjeka, njegove nemogućnosti da se oslobodi usamljenosti i da se stopi sa Drugim.
Izmijenjeni čovjek
Kraj filma ima savršen oblik kruga. U uvodnoj sceni prikazan je Ritchie u kadi kako se sprema da počini samoubistvo. Posljednja scena je zaokruživanje, vraćanje na prvobitno mjesto i iščekivanje konačnog kraja. Ipak, kamera se vraća istom mjestu, ali ne i istom čovjeku. Ritchie je izmijenjen. On više nije čovjek koji sebi može oduzeti život. Nema prava na to, jer je u međuvremenu postao dio nekoga, jer će tim činom oduzeti nekome nešto. Sophie je postala ono mala nit koja mjeri razliku između života i smrti. On želi upoznati to malo stvorenje koje je u stanju da na noge digne čitavu kuglanu dok igra uz omiljenu pjesmu.
„Curfew“ ne posjeduje grešku i to iz dva razloga. Kao prvo, zadovoljava estetski kriterijum da se savršenom djelu ništa ne može dodati ni oduzeti. Perfektan je baš ovakav kakav jeste. Sa druge strane, film budi glad i želju za nastavkom. Vrlo ga je lako zamisliti i kao intro u dugometražni film. Jedno je sigurno – mladi režiser Christensen (koji je pored režije bio zadužen i za pisanje scenarija i komponovanje muzike) pokazao je da se od njega može mnogo očekivati. Filmom „Curfew“ isporučio je 19 minuta čiste filmske magije i vratio nas (pomalo isklišeiziranoj) tvrdnji da dobre stvari uvijek dolaze u malim paketima.
(Izvor:Pobjeda)