Baković: Krše se prava radnika, tome treba stati na put
Šućko Baković

Trudnice često diskriminisane

Baković: Krše se prava radnika, tome treba stati na put

Prava radnika u CG se nerijetko krše, pogotovo u privatnom sektoru, poručuje ombudsman Šućko Baković. On, u intervju za Novu M, ukazuje da brinu prijave radnika, koje se podnose tek nakon prestanka radnog odnosa.

Ombudsman ističe i da su trudnice često diskriminisane na radnom mjestu. Upozorava i porast vršnjačkog nasilja, bez obzira na napore i mjere koje preduzima država.

Prošle, 2018. građani su se najčešće žalili da su im povrijeđena prava  u javnoj upravi, oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, navodi ombudsman. Bilježi i povredu prava djeteta, kao i prava suđenja u razumnom roku.

“U poređenju sa 2017. bilježimo blagi rast neostvarivanja preporuka. Ne možemo biti zadovoljni bez obzira što je to visoki procent. Neizvršenih je negdje 16,17 posto. Mislimo da je to veliki broj", kaže Baković.

Dodaje da zapaža da se prava radnika nerijetko krše.

"Najviše su nam se obraćali za kršenje prava u privatnom sektoru. U pitanju su povrede prava kod raspisivanja konkursa, kroz sprovođenje konkursnih procedura, kod uplate doprinosa za penzijsko i socijalno osiguranje, kod neredovnog plaćanja redovnih zarada, kod plaćanja zarada dijelom preko računa, a dijelom na ruke, nezakoniti prestanak radnog odnosa. Ono što  zapažamo i što može biti razlog za zabrinutost da nam se obraćaju građani tek kada ostanu bez radnog mjesta. To može da bude pokazatelj da zbog loše ekonomske situacije i straha da ne izgube radno mjesto, građani se ne smiju odvažiti da traže svoju zaštitu", ističe ombudsman.

Na pitanje koliko je zastupljena diskriminacija trudnica na radnom mjestu Baković kaže da su imali nekoliko slučajeva koji su se odnosili da su žene koje su im se obraćale radile na određeno vrijeme kod istog pravnog subjekta, produžavanjem ugovora o radu na istim poslovima, da li neposredno sa poslodavcima ili posredstvom agencije i da tu nije bilo problema u produžavanju, ne ulazeći u zakonitost takvog postupanja, ili se radi o povremenim ili trajnim poslovima.

"Onog momenta kada su saopštile poslodavcu da su trudne, da očekuju rođenje djeteta, nije došlo do produženja ugovora i ovo su situacije koje bi mogle ukazivati na diskriminaciju", naveo je Baković.

Baković ukazuje i kako se treba boriti sa problemom vršnjačkog nasilja.

“Problem je ozbiljan i na njemu treba ozbiljno i posvećeno raditi. Mora postojati koordinacija i saradnja svih subjekata. Ne smiju se samo djeca prepustiti roditeljima ili školi. U tom lancu svi moraju naći svoje mjesto. Od roditelja, škole, preko centara za socijalni rad, policije i organa pravosuđa“.

Kad je riječ o  zaštiti životne sredine, ombudsman, kaže da ni tu situacija nija na zadovoljavajućem nivou, te da  građani još nemaju u dovoljnoj mjeri razvijenu svijest o zaštiti prirode.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.