Iz Ljekarske komore navode da ljekari i drugo medicinsko osoblje brinu o zdravlju stanovnika i da nasilno ponašanje ne samo da ugrožava ljekare već i sve građane kojima je potrebna pomoć.
Prema istraživanjima ljekarskih komora iz regiona, čak 15 odsto ljekara prijavilo je fizičko nasilje na radnom mjestu, dok crnogorski ljekari godišnje prijave oko 30 takvih slučajeva, piše Dan.
"Iz toga razloga smatramo da je neophodno da se preduzmu hitne mjere u cilju prevencije i suzbijanja nasilja nad ljekarima i ostalim medicinskim osobljem. Komora je postavila obrazac za prijavu pretrpljenog nasilničkog ponašanja (obrazac se nalazi na stranici 'prijava nasilja nad doktorima medicine'), koji članovi Komore i drugo medicinsko osoblje mogu ispuniti i poslati stručnoj službi Komore na imejl adresu: [email protected]. Nakon dostavljene prijave, Komora će u dogovoru sa žrtvom nasilja preduzeti sve neophodne pravne mjere protiv počinioca", navode iz Ljekarske komore.
Iz Ljekarske komore poručuju da se odlukom da se prijavi nasilni događaj pomaže ljekarskoj instituciji da na osnovu dobijenih statističkih podataka o učestalosti nasilja nad doktorima u zdravstvenim ustanovama, predlaže preventivne mjere i insistira na njihovom uvođenju.
Komentari