Svjetski poznati dječiji kardiohirurg u Beogradu
Ilustracija

Martin Kostolni

Svjetski poznati dječiji kardiohirurg u Beogradu

Jedan od najpoznatijih svjetskih kardiohirurga, Martin Kostolni, operisaće u Beogradu troje pacijenata Univerzitetske dječje klinike u Tiršovoj, tehnikom za korigovanje srčanih mana koja će prvi put biti primijenjena u Srbiji.

Kostolni je već operisao jednog trogodišnjeg dječaka koji ima rijetku, urođenu srčanu manu metodom poznatom kao "dabl svič" (double switch), a danas će operisati još dvoje djece.

Dječak je na odjeljenju intezivne njege i dobro se osjeća.

"Operacija jeste veoma složena, ali ne spada u visokorižične intervencije. Važan je sada postoperativni tok i nadam se da će djeca imati dug i kvalitetan život", rekao je Kostolni novinarima na konferenciji za novinare.

Poznati kardiohirurg će danas operisati jednog sedmogodišnjeg dječaka i jednogodišnju djevojčicu.

Svo troje djece ima kongenitalno korigovanu transpoziciju krvnih sudova, odnosno tokom embriološkog razvoja, lijeva i desna komora zamijenila su svoje mjesto.

Operacija se izvodi na otvorenom srcu i njen cilj je da se preusmjeri krv i stvore uslovi kao u normalnom srcu.

"Takvu manu ima samo jedan odsto djece sa srčanim manama i pacijenti se uglavnom liječe palijativno, ali u većini slučajeva jedino što preostaje jeste transplantacija srca. Zato je dolazak doktora Kostolnija značajan", rekao je načelnik službe karidohirurgije Univerzitetske dječje klinike Slobodan Ilić.

Prema riječima direktora Univerzitetske dječje bolnice Zorana Radojčića, dolaskom Kostolnija napravljene su značajne finansijske uštede, pošto bolesna djeca ne moraju da putuju u inostranstvo.

"Osim toga, veoma je važno što će on pomoći u edukaciji naših ljekara i nama je izuzetna čast što je on pristao da obavi operacije", rekao je Radojčić.

Cilj posjete je usvajanje novih hirurških procedura, kako bi se unapredilo liječenje bolesnika sa najkompleksnijm urođenim srčanim manama, s obzirom na to da su kod njih do sada izvođene samo procedure koje ublažavaju tegobe.

Procjena je da će Republički fond zdravstvenog osiguranja Srbije uštedjeti više od 100.000 evra dolaskom dr Kostolnija, jer bolesna djeca neće morati da idu na operaciju u neku od inostranih bolnica.

Kostolni je istakao da se nada da će se dobora saradnja nastaviti i u budućnosti i da je već imao kontakte s pojedinim ljekarima koji čine tim u Srbiji.

Poznati kardiohirurg dolazi iz londonske bolnice "Grejt Ormond Strit Hospital" (Great Ormond Street Hospital" s kojim Univerzitetska dječja bolnica ima saradnju još od 1985. godine kada je prvi ljekar otišao na specijalizaciju.

(Izvor:monod.rs)