Danas je Svjetski dan hipertenzije
Ilustracija

Kontrolišite pritisak sačuvajte zdravlje!

Danas je Svjetski dan hipertenzije

Svjetski dan borbe protiv hipertenzije obilježava se danas širom svijeta da bi se građanima skrenula pažnja da se redovnim merenjem krvnog pritiska, ukoliko odskače od ustanovljenih parametara, može postaviti pravovremena dijagnoza i odrediti terapija

Procjenjuje se da u Crnoj Gori oko 60 odsto stanovništva starijeg od 65 godina boluje od visokog krvnog pristiska, odnosno hipertenzije.

Prema dokumentima Svjetske zadravstvene organizacije (SZO) hipertenzija je najrasprostranjenija bolest u svijetu.

Prema podacima SZO iz 2009. godine, visok krvni pritisak se povezuje sa 13 odsto od svih smrtnih ishoda bolesti u svijetu. Hipertenzija uzrokuje 22 odsto srčanih udara u zapadnoj Evropi i 25 odsto u istočnoj Evropi.

Širom svijeta, u periodu od 1980. do 2008. godine, zabilježen je porast broja osoba s hipertenzijom – sa 600 miliona na milijardu, a predviđa se da će do 2025. godine taj broj iznositi 1,56 milijardi.

Načelnik Centra za hipertenziju Kliničkog centra Srbije dr Vesna Stojanov kazala je da su poslednja ispitivanja zdravlja stanovništva 2006. godine pokazala da 46,8 odsto građana pati od povišenog krvnog pritiska (hipertenzije), a sve veći problem s tim imaju i mladi.

Ona je ukazala da radno sposobno stanovništvo ima visoke vrijednosti krvnog pritiska i da veliki udio u tome ima svakodnevni stres."Visok krvni pritisak najčešće ide sa godinama, ali kod mlađih ljudi koji imaju taj problem, bolest se najčešće ne dijagnostikuje pravovremeno jer se oni uglavnom za pomoć ljekaru javljaju tek kada dožive šlog ili infarkt", kaže Stojanov.Prema njenim riječima, veliki uticaj na ranu pojavu hipertenzije ima nezdrav način ishrane jer mladi sve više konzumiraju brzu hranu i različite vrste veoma slanih grickalica.Stručnjaci ukazuju da na pojavu hipertenzije utiču i nedostatak fizičke aktivnosti, gojaznost, sjedeći način života...

Oni upozoravaju da visok krvni pritisak može biti izazivač mnogih bolesti i da je veoma važno obratiti pažnju na prevenciju budući da Srbija zauzima visoko mjesto u svetu po učestalosti obolevanja od kardiovaskularnih bolesti.Međutim, ako se hipertenzija uoči i leči na vreme postoji mogućnost da se spreči i obolevanje od drugih bolesti srca.Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), u Srbiji je u 2008. godini prevalencija povišenog krvnog pritiska kod žena iznosila 43, a kod muškaraca 50,1 odsto. Metodološki kriterijum za ulazak u grupu hipertoničara podrazumijevao je da osoba već koristi lijekove za sniženje krvnog pritiska ili da je u momentu mjerenja imala 140/90 mmHg.SZO u svom izvještaju, između ostalog, navodi da je hipertenzija jedna od najučestalijih bolesti koja je istovremeno i faktor rizika za pojavu više od polovine svih bolesti srca i krvnih sudova, i prvi faktor rizika za pojavu šloga.

Za snižavanje viskog krvnog pristiska preporučuje se zdrava ishrana, smanjenje upotrebe soli, redovno fizičko vježbanje, predstanak pušenja, smanjenje stresa i upotrebe alkohola.

(kodex/pressonline/telegraf)