Predstavnica SZO za Kongo Laura Miler izrazila je nadu, u izjavi dostavljenoj Tanjugu, da će posle najnovije objave SZO uslijediti hitne akcije, praćene dodatnim sredstvima međunarodnih donora.
"Svakoga dana, žene, muškarci i djeca umiru od virusa ebole i lako je zboraviti da su rastuće brojke slučajva ustvari ljudi. Sada, sa prvim slučajem u Gomi (istočni Kongo), od krucijalnog je značaja da lokalne zajednice uključimo u svaki korak odgovora (na epidemiju), izgrađujući tako povjerenje i saradnju, i gledajući na njih kao na istinske partnere. Ne možemo ovo da uradimo sami", rekla je Miler.
Stručni odbor SZO je odbio u tri navrata da savjetuje agenciju Ujedinjenih nacija za zdravstvo da sačini deklaraciju za ovu epidemiju, za koju su drugi stručnjaci tvrdili da je odavno ispunila uslove za proglašenje.
Više od 1.600 ljudi umrlo je od avgusta u drugoj najsmrtonosnijoj epidemiji ebole u istoriji, koja se odvija u regionu opisanom kao ratna zona, prenosi AP.
Ove nedjelje potvrđen je prvi slučaj ebole u Gomi, glavnoj regionalnoj raskrsnici u sjeveroistočnom Kongu s međunarodnim aerodromom na granici sa Ruandom. Zdravstveni stručnjaci strahuju od ovog scenarija već mjesecima.
Deklaracija o globalnoj zdravstvenoj krizi često donosi veću međunarodnu pažnju i pomoć, ali i zabrinutost da bi "nervozne" vlade mogle pretjerano reagovati zatvaranjem granica.
I dok rizik od regionalnog širenja ostaje visok, rizik izvan regije je nizak, izjavio je šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus nakon objave u Ženevi.
Ovo je peta takva deklaracija u istoriji. Prethodne hitne situacije proglašene su za razarajuću epidemiju ebole u zapadnoj Africi od 2014. do 2016. godine koja je odnijela više od 11.000 života.
Tanjug
Komentari