Istraživači sa Univerziteta Florida Atlantik i Medicinske škole Harvard bilježili su nivoe konzumiranja kofeina, alkohola i nikotina među 785 dobrovoljaca i poredili njihove svakodnevne bilješke o spavanju i podatke sa senzora na narukvicama.
Oko 40 odsto članove ove grupe konzumiralo je kafu tokom najmanje jedne noći za vrijeme izvođenja studije, koja je u prosjeku trajala po 6,7 noći po osobi.
Analizom je utvrđeno da nikotin i alkohol remete san i da popušena cigareta u kasnim satima skraćuje spavanje za 42 minuta, ali da kofein nema efekta, prenijela je agencija PA.
Doktor Kristi Spadola sa Univerziteta Florida Atlantik napisala je u žurnalu "San" da ova studija predstavlja jedno od najvećih istraživanja o večernjem konzumiranju alkohola, kofeina i nikotina uz objektivno mjerenje efekata na san.
Ona je rekla da unošenje nikotina ili alkohola u periodu do četiri časa prije spavanja negativno utiče na san.
"Nismo uočili vezu između unošenja kofeina u periodu do četiri časa prije odlaska u krevet i bilo kakvih parametara sna", napisala je Spadola.
Ona je dodala da ovi zaključci "podržavaju preporuke o zdravom snu, koje promovišu restrikciju večernjeg nikotina i alkohola".
Nacionalna zdravstvena služba preporučuje smanjenje konzumiranja čaja, kafe, energetskih napitaka ili gaziranih pića prije odlaska u krevet jer se smatra da kofein ometa proces padanja u san.
Komentari