DF je najavio da će predložiti skraćenje himne za posljednje dvije strofe, ali i neophodnost izbora predsjednika Vrhovnog suda, vrhovnog i specijalnog državnog tužioca u Skupštini, kao i opšti reizbor svih sudija.
Vuković je kazao da prijedlog nije još procesuiran Ustavnom odboru, ali kad bude, biće raspravljano o njemu.
"Raspravljaćemo, jer demokratija je susret različitih mišljenja. Ustavni odbor će plenumu saopštiti činjenični stav, a da bi se predlog kvalifikovao za drugi krug rasprave u parlamentu mora da dobije dvotrećinsku podršku", kazao je Vuković za Pobjedu.
On je kazao da su najavljeni prijedlozi u suprotnosti sa konceptom Ustava, poput onoga da se država građana pretvori u državu naroda.
"Uvođenje drugog službenog jezika u suprotnosti je sa konceptom građanske države", rekao je Vuković, ističući da pojedini prijedlozi DF-a "imaju dodirnih tačaka sa Ustavom“.
Naziv himne je, dodao je, razrađen u Zakonu o nacionalnim simbolima.
"Trebalo bi sagledati da li se pojedina pitanja mogu riješiti izmjenama zakona", rekao je Vuković.
On je kritikovao i najavu da su ustavne izmjene uslov da bi Demokratski front učestvovao i glasao za izborne reforme.
"Pokretanje postupka u ovom trenutku, kada radimo izborne zakone i kada se približavamo izborima, i napuštanje Odbora za reformu izbornog i drugog zakonodavstva ukoliko se ne prihvate ustavne izmjene, znači svjesnu blokadu demokratskih procesa", dodao je Vuković.
On je podsjetio da je "revizioni postupak veoma zahtjevan".
"Pojedina pitanja iz Ustava se ne mogu mijenjati dvotrećinskom podrškom u parlamentu, već podrškom tri petine građana koji imaju biračko pravo, što je više od 300 hiljada njih, a to je skoro nemoguće", dodao je Vuković.
Pobjeda
Komentari