„U potpunosti poštujemo ovaj zakon. Što se tiče posjećenosti, zavisi od vremena, ako je lijepo vrijeme i dalje su bašte u funkciji, čim je neko zahađenje ili lošije vrijeme, u prosjeku oko 50 odsto je posao u padu“, kaže ugostitelj Mladen Perović za Novu M.
Turistička inspekcija je od 1. januara do primjene novog Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, do 14. avgusta 2019. izdala 271 prekršajni nalog u iznosu od 89 000 eura.
I nakon stupanja na snagu novog zakona, inspektori su imali pune ruke posla, te je izdato 58 prekršajnih naloga u iznosu od 15 000 eura, kazali su za Novu M iz Uprave za inspekcijske poslove. I zdravstveno-sanitarna, kao i tržišna inspekcija izdale su veći broj prekršajnih naloga, nego prije primjene novog Zakona.
„ Zdravstveno-sanitarna inspekcija je u periodu od januara do primjene novog zakona izdala 5 prekršajnih naloga, a po novom zakonu je izdala 12 prekršajnih naloga. Tržišna inspekcija je u periodu od Nove godine do primjene novog Zakona izvršila ukupno 217 inspekcijskih pregleda u kojima je utvrđeno 8 nepravilnosti, subjekti nijesu kažnjeni već im je ukazano na nepravilnost. Tržišna inspekcija je izvršila ukupno 90 inspekcijskih pregleda od primjene novog Zakona u kojima je izrečeno 18 prekršajnih naloga u vrijednosti od 5 000 eura“, ističe Iva Čukić iz Uprave za inspekcijske poslove za Novu M.
Podsjetimo, novim zakonom se više ne dozvoljava upotreba duvanskih proizvoda u bilo kojoj prostoriji ili njenom dijelu, u kojoj se konzumiraju hrana i piće. Strogo je zabranjeno i konzumiranje duvanskih proizvoda u bilo kojem dijelu zatvorenog prostora u kojem poslove obavljaju državni i lokalni organi i službe, prostora u kojem se obavljaju zdravstvena, vaspitno-obrazovna ili kulturna djelatnost. Za one koji budu kršili odredbe ovog zakona predviđene su novčane kazne i do 20 hiljada eura.
Komentari