Nasuprot ostatku Velike Britanije, gdje je dozvoljen od 1967, abortus je u Sjevernoj Irskoj do sada bio ilegalan, osim u slučajevima ozbiljne ugroženosti života majke. Ista situacija je do sada bila i sa brakovima osoba istog pola.
Sjeverna Irska nema vladu od januara 2017, zbog političko finansijskog skandala, i njene političke institucije ne rade.
Koristeći tu paralisanost lokalne politike, britanski poslanici su u julu izglasali amandmane o pravu na abortus i homoseksualne brakove u Sjevernoj Irskoj u slučaju da se vlada u Belfastu ne oformi do juče.
Novi propisi su na snagu stupili u ponoć po lokalnom vremenu.
Državni sekretar zadužen za Sjevernu Irsku Džulijan Smit izjavio je da će prva gej vjenčanja biti održana "najkasnije u nedjelji Svetog Valentina 2020. godine".
Poslanici sjevernoirskog parlamenta su se u znak protesta simbolično okupili juče popodne da bi raspravljali o zakonu. Budući da nema saglasnosti više stranaka, premijer i vicepremijer Sjeverne Irske ne mogu biti izabrani te tako zakon usvojen u Londonu juče nije mogao da bude blokiran.
Prisutni su bili članovi ultrakonzervativne Partije demokratskih unionista (DUP), na čelu s bivšom sjevernoirskom premijerkom Arlin Foster, i usprotivili su se svakoj liberalizaciji po datim pitanjima. DUP pruža podršku manjinskoj konzervativnoj vladi Velike Britanije.
"Ovo je veoma tužan dan. Znam da neki ljudi danas žele da slave i njima kažem: 'Mislite na one među nama koji smo danas tužni i smatramo da je to u sukobu s ljudskim dostojanstvom i ljudskim životom'", rekla je Foster novinarima.
Protivnici abortusa su se okupili ispred sjevernoirskog parlamenta, a neki su nosili transparente "Abortus? Ne u moje ime".
S druge strane, potpredsjednica republikanskog Šin Fejna Mišel O'Nil je pokušaj blokade nazvala "političkim udarom".
Poslanik centrističke Alijanse Trevor Lan je optužio DUP i druge konzervativne poslanike da "samo pokušavaju da oduzmu ženama i LGBT osobama prava koja su im garantovana u ostatku Ujedinjenog kraljevstva".
Pristalice prava na abortus su ispred sjevernoirske skupštine velikim bijelim slovima ispisali riječ "Dekriminalizovano".
Za Džejn Piker, 24-ogodišnju kuvaricu, promjena zakona je "dobra stvar" ali da bi "bilo bolje da je došla od sjevernoirske vlade" umjesto iz Londona.
"U svakom slučaju je pobjeda", navela je ona.
Komentari