Povod za priču o japanskim pricipima poslovanja je posjeta Masashi Yamanaka iz japanske Agencije za međunarodnu saradnju JICA koji je juče posjetio firmu "Put Gross" koja će se uključiti u program ove prestižne japanske metode a pod vođstvom sertifikovanog mentora JICA-e Samedina Agovića.
„Put-Gross“ jedna je od tri preduzeća iz naše zemlje koja će u sklopu projekta „Uspostavljanje i promocija mentoring usluga malih i srednjih preduzeća u zemljama zapadnog Balkana“, koji realizuju Ministarstvo ekonomije i japanska Agencija raditi na poboljšanju rezultata poslovanja a po metodi Japanaca.
„KAIZEN predstavlja ključ japanskog poslovnog uspjeha i širom svijeta je poznat kao važan stub dugoročne konkurentske strategije organizacije rada. To nam uliva nadu da će svakako primjena ovog principa poslovanja uticati na efikasniji rad i crnogorskih malih i srednjih preduzeća“, naveo je Agović.
Yamanaka, stručnjak iz oblasti ekonomije i predstavnik japanske Agencije istakao je da su mala i srednja preduzeća važan stub svake ekonomije i da se s toga podrška pruža upravo njima.
„Vjerujemo da jačanjem malih i srednjih preduzeća možemo da utičemo i na razvoj crnogorske ekonomije. Više od 99% preduzeća u Crnoj Gori su mala i srednja, slična situacija je i u Japanu, a upravo zahvaljujući KAIZEN principu mi imamo kvalitetne i konkuretne kompanije", rekao je gost iz Japana i dodao da iskustvo iz svoje zemlje žele da prenesu prijateljima u Crnoj Gori upravo kroz sistem mentoring usluga. Istakao je da japanski princip može da se primijeni i u našem regionu bez obzira na drugačiji mentalitet i pomenuo neke od izuzetno uspješnih primjera iz regiona.
Postoji 5 koraka po kojima se implementira KAIZEN princip, od kojih je prvi da postoji jasna i snažna volja za primjenu, sređivanje prostora te razvoj kultura rade i poslovanja, da ideje idu od "dolje ka gore" odnosno da prijedlozi i ideje stižu od radnika ka rukovodiocima i vrhu kompanije.
„Kada uspijemo da promijenimo takvu kulturu, stvaraju se uslovi za primjenu KAIZEN-a. To je zahtejvan i dugoročan proces ali postoji jasna mapa puta kako bi se KAIZEN što bolje implementirao“, kazao je Yamanaka.
On je istakao da je za efikasniju proizvodnje neophodno preciziratu nedostatke, probleme i izazove u preduzeću i napomenuo da KAIZEN proces poboljšanja traje i nema precizan rok završetka.
Projekat mentoringa sprovodi se u Crnoj Gori od 2013. godine a trenutno je u toku druga faza koja će trajati do jula 2020. godine.
Komentari